קבע עוד היום

פגישת אבחון וייעוץ

מדוע הציונות הדתית מפחדת?

המכון הישראלי לטאותרפיה - התמחות בטיפול בכל סוגי ההתמכרויות

הרב טאו יצא נגד הרב יהושע שפירא: וקרא להתרחק משיטת 12 הצעדים

ראש ישיבת הר המור, הרב צבי טאו, יוצא נגד שיטת הטיפול '12 צעדים' אשר אימץ תלמידו הרב יהושע שפירא. במייל שהופץ כותבים תלמידיו בשמו של הרב טאו "ששיטת 12 הצעדים היסודות שלה מהנצרות".

הרב פרידמן כותב  כי עמדתו של הרב טאו לגבי שיטת 12 הצעדים שאמץ הרב שפירא היא "חד משמעית ש'שומר נפשו ירחק מזה', בין למכורים ובין שאינם ממש מכורים, ויש לדעתו (של הרב טאו- נ"ב) לפנות לשיטות פסיכולוגיות אחרות המטפלות במי שמכור . הוא משוכנע שיש בזה נזק לשנים רבות הן ברובד הנפשי והן במישור הרוחני" .

שיטת 12 הצעדים ויהדות הציונית
צעד אחר צעד 12 הצעדים בטאותרפיה

עמדתו החדשה של הרב טאו נגד שיטת 12 הצעדים גובשה בעקבות הטענה, כפי שמעיד הרב פרידמן, ש"היהדות היא לוחמת, אקטיבית ופועלת, כשיש בעיה נלחמים ונאבקים ולא אומרים 'אני לא יכול', לאורך כל התנ"ך וספרי המוסר רואים שהדרך לתקן קלקולים בנויה על אמון בכוחות שיש בנו ועל מלחמה ללא פשרות בכל מיני חולשות.

 

אך בשיטה זו יש הדגשה לא פרופורציונאלית של 'לא יכול' ו"חוסר אונים" מעיד פרידמן על עמדתו של הרב טאו ואומר כי לדברי הרב טאו "דבר העלול להביא להרבה חוסר ביטחון, עייפות נפשית ובהמשך לכל מיני 'ויתורים' רוחניים כפי שהעידו בפניו כל מיני אנשים שנפגש עמם" ועוד כי "הרב חושב שניכרים בה יסודות נוצריים של ייאוש, עייפות וחוסר אמון ואמונה בעצמנו, וזה מתיישב טוב באווירה הכללית שהחברה נמצאת בה של עייפות מאידיאלים, עייפות בתורה, עייפות בעניין ארץ ישראל וכו' ועתה הופיעה שיטה שנותנת כביכול אישור לעייפות זו" .

איך אפשר בכלל להגיב לאוסף השטויות הללו אל הבורות הזו בתפיסת הצעדים, על התיאור של הרבנים החכמים הללו שאין להם כנראה מושג מהי תכנית 12 הצעדים ומתארים אותה כרפויה, חלשה, מובילה לייאוש ולדיכאון.

הרי אם ליהדות, לנצרות, לאיסלאם, לבודהיזם היה מענה להתמכרות לא הייתה קמה התנועה של המכורים שמתוך ניסיון חייהם, מתוך הסבל שלהם גיבשו דרך שעובדת עבור מכורים בכל העולם.

דווקא הדתות חסרות אונים מול ההתמכרות, היהדות פשטה את הרגל אל מול ההתמכרות לפורנוגרפיה, ההתמכרות לאלכוהול, ההתמכרות לסמים, ההתמכרות להימורים, ההתמכרות לאוכל, ההתמכרות הפכה לנגע ומגיפה בעולם החרדי הדתי הציוני.

וזה מאיים כנראה על היהדות שישנה דרך עבור מכורים דתיים, מכורים שסובלים, מכורים שהם סמל הכישלון בחברה הדתית, הם נושרים מהלימודים, נכשלים בזוגיות, נכשלים בנהל את חייהם, ודרך פשוטה ייחודית רוחנית מוציאה אותם מהשאול.

אני הגעתי לתכנית הצעדים שבור, חזרתי בתשובה והדת דירדרה אותי עמוק יותר לסמים, הכישלון באורח החיים הזה קירב אותי אל המוות, 12 הצעדים הצילו אותי. אני עד גיל 32 לא היה לי ידע בסיסי לא בעברית לא בחשבון לא באנגלית ובעצם לא ידעתי כמעט קרוא וכתוב.

שיטת 12 הצעדים העצימה אותי, נתנה לי אמונה שלמרות שאני חסר אונים, חסר כוח מול הההתמכרות אני יכול להתחבר אל הדרך, התכנית, אלוהים ולהיות רב כוח.

הקבוצה שלי תמכה ועודדה אותי להגיע לאן שהגעתי, להקים מרכז גמילה, מכללה, ללמוד ארבעה תארים , להיות מומחה בטיפול בהתמכרויות וכל זאת ב-18 שנות עשייה.

לבוא ולכתוב ששיטה זו עוזרת לאנשים להיות רפויים, חלשים, לא מתפתחים זו בורות, עיוורון, איוולת, חוסר מודעות בסיסית.

כיום חבריי שהם מכורים נקיים, הם אנשי עסקים, עורכי דין, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, פוליטיקאים ואנחנו בדרך לעשות שינוי חברתי דרך שיטת 12 הצעדים.

אני מאחל לרבנים לבוא לשעור שלי או להרצאה ולהתמודד עם אדם שמסוגל לענות להם על השאלות שלהם. אני רק לא בטוח שהם מעוניינים בתשובות מכיוון שלהכיר בשיטת 12 הצעדים זה להכיר במגבלה של היהדות, הנצרות, האיסלאם, הבודהיזם בכל מה שקשור בהתמכרויות.

שיטת 12 הצעדים היא מעבר לדתות, היא מלאה באהבה, מלאה בצמיחה, מלאה בעזרה הדדית, היא שמה את האגו בצד, את המאבקים על סמכות דתית בצד, את זה הבינו האירנים ששם כיום יש את הארגון הכי גדול בעולם של מכורים אנונימיים, השיעים הבינו שאין בכוחם למנוע את ההתמכרות, ההייטולות הבינו שכל איום לא יעזור אל מי שרוצה למות.

ככה האירנים פתחו את הדלת למכורים והם אינם מפריעים לארגון להתפתח מתוך ההבנה שישנה מגיפה של התמכרות לסמים ואין בידי האיסלם להושיע את המכורים.

אני מאחל להיהדות החרדית הציונית לפתוח את הלב ואת הראש וללמוד לעומק את גישת הצעדים.

IMG-20170331-WA0020.jpg

צור קשר

איתנו

טל: 037788766

פקס : 037788766

mail : tao@taotherapy.co.il

טיפול בהתמכרויות 

בקרו אצלנו

כל יום מהשעה 10:00 בבוקר

למעט ימי שישי 

המכללה והמכון פתוחים

רחוב קהילת ונציה 12

תל-אביב 

חניה בשפע

 

מרגישים את זה

השאירו פרטים

תודה נחזור אליך בהקדם