top of page

תפילת השלווה

אלי

תן בי את השלווה

לקבל את הדברים שאין ביכולתי לשנותם

אומץ לשנות את הדברים אשר ביכולתי

ואת התבונה להבחין

בין השניים

תפילת השלווה - טאותרפיה 12 הצעדים

תפילת השלווה

מאת: ד"ר מזרחי אברהם

מייסד מכללת טאותרפיה

והמכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

תפילת השלווה - אלכוהוליסטים אנונימיים

מעט מאוד אנשים מכירים את הסיפור האמיתי של תפילת השלווה ונודעו מיתוסים שונים ומשונים בקשר לאותה תפילה ועל דרכה אל תוך ליבת שיטת 12 הצעדים של אלכוהוליסטית אנונימיים.

ביל ווילסון מייסד
אלכוהוליסטים אנונימיים

ביל ווילסון מייסד אלכוהוליסטים אנונימיים מספר בספרו "כפי שביל רואה זאת" שאת התפילה הוא גילה בעיתון ניו-יורקי בשנת 1944 , וככה בדיוק הופיעו המילים.

ביל כותב שמעולם לא ראינו הגדרה כזו תמציתית של איי.איי. 

תפילת השלווה אומצה אומר ביל ווילסון ע"י כל חברי איי.איי. ומאז היא חלק בלתי נפרד מכל פגישת שסובבת סביב קבוצות תמיכה אנונימיות.

הרבה גופים בעולם אימצו את השלווה, הרבה מרכזי גמילה בעולם בכל יום וכל קבוצה טיפולית פותחים וסוגרים את המפגש עם תפילת השלווה.

תפילת השלווה-12 הצעדים טאותרפיה

תפילת השלווה פרשנות

ד"ר מזרחי אברהם

פרשנות של תפילת השלווה:

אלי - הפנייה היא לכוח גדול יותר מכל מכור וכל אדם. אין דרישה לאל חיצוני דתי אלא להכרה מתוך ענווה שאני לא אלוהים. ביל אמר פעם לאלכוהוליסטים שיש לו 2 בשורות אחת טובה ואחת רעה, הטובה שיש כוח עליון, הרעה היא זה שזה לא את/ה.

על-פי תפיסת התכנית גם הקבוצה יכולה לשמש ככוח גדול מהאדם, אליה הוא נושא את עיניו, אותה הוא מפנים ככוח גדול שאליו יכול לפנות לבקשת עזרה, לחזרה לשפיות, להפסקת הכפייתיות, האובססיה והריכוז העצמי.

תן בי את השלווה לקבל את הדברים שאין ביכולתי לשנותם:

בני אדם רבים בעולם מרגישים שהעבר שלהם רודף אותם, הם מנסים ללא הועיל לנסות לשנות את העבר, להיאבק בזיכרונות, בחוויות, בטראומות, בהחמצות שהיו, בפספוס של שנים של בורות ועיוורון. התרגול הנכון במשך ההחלמה לכל זיכרון שעולה הוא:

 

אני לא יכול לשנות את העבר

אני לא יכול לשנות את הזהות שלי

אני לא יכול בכוח שלי לשנות את האישיות שלי

אני לא יכול לבחור הורים אחרים

אני לא יכול להעלים את החטאים שלי

אני לא יכול לשנות את העובדה שאני חולה במחלת התודעה

אני לא יכול ברגע הזה שיהיה לי את מה שאין לי

אני לא יכול לשנות את הגובה שלי

ואני לא יכול לשנות את הילדים שלי, את אשתי 

אני כנראה לא יכול לשנות את הטבע העולמי ועוד הרבה דברים אשר מנהלים אותכם.

מטרת החלק הזה בתפילה היא קבלה של הדברים בשלווה, זו מהות כל עבודת תכנית 12 הצעדים, אדם ניכר בעבודה הרוחנית שלו בקבלה של החיים, בקבלה עצמית, בקבלה של העבר, בקבלה של היום הזה, בקבלה שהחיים זמניים, בקבלה של החסרונות שלנו, בקבלה של כל מה שאין ביכולתו לשנות. השלווה היא ערך עליון והיא ביטוי רוחני להתעוררות רוחנית לטבע האמיתי של החיים, לטבע האמיתי של אנשים, מקומות דברים ואנשים. 

החלק המרכזי הוא מערכות יחסים, זוגיות, הורות, חברים, קולגות, או סביבה אחרת שבא אנו נדרשים להפסיק לנסות לשנות אנשים, להפסיק את המאבק הקיומי והמחשבה שמישהו ישתנה לרצוננו.

שיטת 12 הצעדים-תפילת השלווה
12 הצעדים-תפילת השלווה טאותרפיה

אומץ לשנות את הדברים אשר ביכולתי:

הרבה אנשים יכולים להתבלבל בין מה שאני לא יכול למה שאני יכול לשנות וישנו חשש שמא נבזבז כוח במקום שאנו לא יכולים לשנות ותהיה סכנה של מעידה רגשית ואז נפילה חזרה לאלכוהול וסמים והימורים.

כדי לדעת מה אני כן יכול לשנות אנ צריך לקבל מבט מהצד של אנשים שמכירים את סיפור חיי ויוכלו לשקף לי האם אני פועל מתוך ההתמכרות מתוך שליטה, מתוך כוחניות או שמא ממקום של עליה מעבר למודעות של האגו ואני עושה פעולה נכונה.

מה שטוב לאדם לאדם בתחילת דרך שהאומץ שנדרש הוא בעבודת התכנית ולא בענייינים אחרים. התכנית מציעה בשנה הראשונה להתרכז רק בהחלמה וכל פעולות השינוי והאומץ הנדרש הוא בעשייה של טיפול נכון, ללכת לקבוצות וכמה שיותר, ללמוד 12 צעדים, ללמוד 12 מסורות, לקחת חונך שילווה אותי בדרך ואלו פעולות של אומץ.

התבונה להבחין בין השניים:

זו דרך פילוסופית שעניינה הוא "הבחנה" היכולת להשתמש בשיטת 12 הצעדים לעבור ולחיות חיים רוחניים, מתוך התבוננות ומדיטציה בלתי פוסקת, ממקום של התעלות מעל ההתמכרות, מעל הדחפים שלנו, מעל החסרונות שלנו, מעל האמונות שלנו, מעל האגו הצר הכפייתי שמרוכז בעצמו אנו נעים כל הזמן לעבר ההבחנה בין הרצון שלנו לרצון של היקום.

הסוד הגדול הוא בוויתור על הרצון העצמי שהוא נגזרת של חסכים, פחדים, טינות, חרדות, מין, כוח כסף ועוד.

הרצון האלוהי של האלוהות הוא אחר תמיד, הוא מעבר לצרכים הצרים של האגו שלנו שחי בטראומה ובמצוקה תמידיות.

מי ייתן ונבחין תמיד.

קורס 12 הצעדים - טאותרפיה תפילת השלווה
תפית השלווה-12 הצעדים

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

Farm Logo 11

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

Farm Logo 12

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

Palm Tree Icon - Teal

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page