להרשמה ולפרטים על מסלולי הלימוד שלנו

תכנית 12 הצעדים

תכנית 12 הצעדים (Twelve-step program) היא תכנית כללית להחלמה מכל התנהגות ממכרת או כפייתית. התכנית המקורית פותחה על ידי אלכוהליסטים אנונימיים (AA) כדרך להתמודד עם החלל שנוצר (או בשפת התכנית "חוסר אונים") בהפסקת שתיית אלכוהול. מאז, תכנית 12 הצעדים אומצה על ידי קבוצות שונות לעזרה עצמית והחלמה כגון אכלני יתר (OA), מהמרים אנונימיים (GA) סקסוהליסטים אנונימיים (SA), מכורים אנונימיים (NA), תלויי יתר אנונימיים (CODA), ועוד. כיום, השימוש בתכנית מתרחב ומציע מענה למצוקות שונות. ניתן להפיק תועלת מתכנית זו גם במצבים של דיכאון, פוסט-טראומה, תחלואה כפולה, מחסומים רגשיים ועוד.

מהי בעצם תכנית 12 הצעדים ומה היא כוללת?

כל תוכניות שנים עשר הצעדים השונות מתנהלות בדרך דומה וכולן פועלות לפי שתים עשרה המסורות שהן הקווים המנחים המאפשרים להן להתקיים באופן עצמאי ולשמור על קיומם. מדובר במעין נורמות התנהגותיות המאפשרות את האנונימיות ואת התחזוקה השוטפת של הקבוצה. חברי התוכנית נפגשים בצורה סדירה כדי לשתף את ניסיונם, כוחם ותקוותם.

 

המשותף לכל הקבוצות הללו הוא שהחברים בהן חשים שהם סובלים ממחלת התמכרות חשוכת מרפא ולא עם 'הרגל גרוע' או 'דרך חיים גרועה'. המחלה מיוחסת ל"אלרגיה" פיזית לחומר הממכר או להתנהגות הממכרת, אשר יוצרת כמיהה המלווה בהתנהגויות אובססיביות המובילות לשימוש חוזר בחומרים הממכרים ולהתדרדרות במצבם. מחלה כרונית זו מלווה בתסמינים של חוסר משמעות, ריקנות, בדידות ואף חוסר תפקוד. התמודדות עם המחלה יכולה להתרחש על ידי ויתור על הניסיון להילחם בה ומסירת הקשיים ל"כוח עליון" (כל אחד על פי הגדרתו, תפיסתו ואמונתו) בשילוב עשייה פעילה של שנים-עשר הצעדים.

 

לדברי מייסדי התוכנית, על אף האזכור הרב של אלוהים, תוכנית שנים עשר הצעדים היא תכנית רוחנית ואינה תוכנית דתית וחברים בעלי אמונות דתיות שונות ואף כאלה שהם אגנוסטיקנים ואתאיסטים יכולים ליטול בה חלק.

אחד המאפיינים המוכרים ביותר של תוכניות שנים-עשר הצעדים הוא העובדה שחברי התוכנית מודים שיש להם בעיה על ידי השימוש במשפט כגון "שלום, שמי פלוני ואני אלכוהוליסט\מכור".

 

אמרת כנף זו מזוהה כיום עם קבוצות תמיכה בכלל. אמירה זו באה לבטא את העיקרון היסודי של התוכנית, שהמכור נשאר מכור כל ימי חייו, גם אם הוא 'נקי' שנים ארוכות.

המשתתפים בקבוצות התמיכה משתפים את ניסיונם, האתגרים בהם הם עומדים, הצלחות וכשלונות, ומספקים תמיכה ישירה לאחרים מפני שהם מהווים דוגמה לכך שההימנעות והחיים ללא החומרים ו/או ההתנהגות ההתמכרותית אפשריים. אנשים אשר הצטרפו לתכנית 12 הצעדים מעידים כי רק כך הצליחו לשמור על הניקיון שלהם, למלא את הריקנות שבתוכם בעקבות הפסקת השימוש ושמצאו דרך חיים חדשה.

 

למרות שמדובר במחלה כרונית וקטלנית שעד היום לא נמצאה לה תרופה ידועה ברפואה הכללית, תכנית 12 הצעדים מציעה תרופה ותקווה להחלמה מלאה. תהליך ההחלמה כרוך בעבודה על הגוף, הנפש והרוח במקביל, על המחשבות וההיבטים הפיזיים וכמובן על הטראומה ועל ההתנהגויות בפועל.

אלה הם 12 הצעדים כפי שהוגדרו על ידי אלכוהוליסטים אנונימיים. ניתן לשנות את הניסוח בכדי להתאים את הצעד לכל התמכרות/ בעיה/ מצב באשר הוא:

1. הודינו שאנו חסרי אונים מול האלכוהול, שאבדה לנו השליטה על חיינו.

2. הגענו לאמונה שכוח גדול מאתנו יכול להחזיר לנו את שפיות דעתנו.

3. החלטנו למסור את רצוננו ואת חיינו להשגחת אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו.

4. ערכנו חשבון נפש מוסרי, נוקב וחסר פחד.

5. התוודינו בפני אלוהים, עצמנו ואדם נוסף על טבעם המדויק של פגמינו.

 

6. היינו נכונים לחלוטין שאלוהים ישחרר אותנו מפגמים אלה באופיינו.

 

7. ביקשנוהו בענווה שישחרר אותנו מחסרונותינו.

 

8. עשינו רשימה של כל האנשים שבהם פגענו והיינו נכונים לכפר על כל מעשינו בפניהם כולם.

 

9. כיפרנו על מעשינו במישרין בפני אנשים אלו כאשר הדבר ניתן, פרט למקרים שמעשה זה יפגע בהם או באחרים.

 

10. המשכנו בחשבון הנפש, וכאשר שגינו, הודינו בכך מיד.

 

11. חיפשנו בדרך של תפילה והרהורים לשפר את הקשר ההכרתי שלנו עם אלוהים, כפי שאנו מבינים אותו, כשאנו מתפללים רק לדעת את רצונו עבורנו ומבקשים את הכוח לבצע זאת.

 

12. משעברה עלינו התעוררות רוחנית כתוצאה מצעדים אלה, ניסינו לשאת בשורה זו לאלכוהוליסטים וליישם עקרונות אלה בכל תחומי חיינו.

 

 

12 המסורות של תכנית 12 הצעדים

1. טובתנו המשותפת קודמת; החלמה אישית תלויה באחדות AA

 

2. למטרות קבוצתנו יש רק סמכות סופית אחת - אלוהים אוהב כפי שהוא עשוי לבטא את עצמו במצפון הקבוצה. מנהיגינו אינם אלא משרתים שזכו לאמון. אין הם מושלים.

 

3. הדרישה היחידה לחברות בAA היא הרצון להפסיק לשתות.

 

4. על כל קבוצה בAA להיות עצמאית מלבד בעניינים הנוגעים לקבוצות אחרות או לAA ככלל

 

5. לכל קבוצה ישנה מטרה עיקרית אחת - לשאת את המסר שלה לאלכוהוליסט שעודנו סובל.

 

6. קבוצת AA לעולם לא תמסור את שם AA ולא תממן כל מוסד מקורב או יוזמה חיצונית, פן בעיות של רכוש, ממון ויוקרה יסיטו אותנו ממטרתנו העיקרית.

 

7. על כל קבוצת AA להיות נושאת את עצמה לחלוטין ולסרב לתרומות מבחוץ .

 

8. על האלכוהוליסטים האנונימיים להישאר לעולם בלתי מקצועיים, אך מרכזי השירות שלנו יכולים להעסיק עובדים מיוחדים.

9. AA כמו שהוא, אל לו להתארגן לעולם, אך אנו יכולים ליצור הנהלות לשירותים או ועדות האחראיות ישירות בפני אלה שאותם הן משרתות.

 

10. ל"אלכוהוליסטים אנונימיים" אין כל דעה בעניינים חיצוניים לכן אין לגרור את שם AA למחלוקת ציבורית כלשהי.

11.מדיניות יחסי הציבור שלנו מבוססת על משיכה ולא על פרסומת.

 

12. עלינו לשמור תמיד על אנונימיות אישית ברדיו, בעיתונות ובסרטים.

אנונימיות היא הבסיס הרוחני לכל מסורותינו, להזכירנו תמיד להעמיד עקרונות לפני האישיות.

 

תכנית 12 הצעדים היא גישה רב מימדית העוסקת במימדים פיזיים, נפשיים, רוחניים ורגשיים.

 

רבים הם האנשים שעשו שינוי דרמטי בחייהם דרך עבודת 12 הצעדים והחלימו לחלוטין מטראומות שחוו בצורה יעילה ומלאה. תכנית זו מציעה תהליך מופלא שבו ניתן להגיע יחד עם הקבוצה לתובנות, למודעות, להבנה מעמיקה על מהות הריק, החור השחור שבתוכינו, ומהו אותו "חסר" שההתמכרות מנסה "למלא".

 

תכנית 12 הצעדים  מאפשרת לנו להישאר ולהתמיד, בדרך מבוקרת ליציאה מהתמכרות פעילה ולחיות חיים מלאים ובעלי משמעות.

לקבלת פרטים נוספים לגבי התכנית, ולאפשרות של למידה מקצועית ואף לקבלת טיפולים מגוונים באמצעות שיטת 12 הצעדים,

פנו עוד היום 

תן לעצמך הזדמנות וצור קשר עכשיו – את\ה לא לבד!

אנשי המקצוע והמומחים שלנו ישמחו לסייע הטיפול מותאם אישית. השאר/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי או פנה/י

 

אלינו בטלפון: 03-7788766

מאת : ד"ר מזרחי אברהם

המכון הישראלי לטאותרפיה

התמחות בטיפול בכל

סוגי ההתמכרויות

להרשמה ולפרטים על מסלולי הלימוד שלנו