שיטת 12 הצעדים| טיפול בהתמכרויות

טאותרפיה-תרגול יוגה ממוקד התמכרויות

רקע על התמכרות ויוגה

תכנית "Beyond Addiction"  - הינה תכנית לטיפול בהתמכרויות המשלבת בין עקרונות ההחלמה המוכרים של 12 הצעדים לבין העקרונות הרוחניים של היוגה במטרה לייצר מענה הוליסטי להתמכרויות מכל הסוגים והרמות.

התכנית פותחה על ידי ND  Sat Dharam Kaur  ו Dr. Gabor Mate (מומחה בטראומה והתמכרות) ובהשראת הלימוד הרוחני של הקונדליני יוגה. התכנית מתייחסת להיבטים הרבים של ההתמכרות ומהווה השלמה לתכניות החלמה שונות לרבות תכניות 12 הצעדים. התכנית מבוססת על טכנולוגיה יוגית מדוייקת אשר מותאמת לצרכיו של האדם המכור – היא מחזירה לאדם את כוחו, מלמדת משמעת עצמית, מפתחת את האונה הקדמית של המוח, מאזנת את מערכת הבלוטות , משנה את הכימיה בדם, מחזקת את מערכת העצבים ומשחררת אותה מתבניות של טראומה.

 

היא מביאה למתרגל איזון רגשי ופיזי. כמו כן, היא מסייעת בהתמודדות עם סטרס הנוצר מ "טריגרים" פנימיים וחיצוניים ומפחיתה תגובתיות יתר.

 ND Gabor Maté  

ND  Sat Dharam Kaur

מכללת טאותרפיה

לימודי התמכרויות | טאותרפיה | שיטת 12 הצעדים ויוגה

קונדליני יוגה:

קונדליני יוגה היא היוגה של המודעות. היא משלבת את ההיבטים הפיזיולוגיים, המנטאליים והרוחניים של היוגה לכדי תרגול הוליסטי. היא כוללת אסאנות (תנוחות פיזיות) בתנועה וללא תנועה, פראנאימה (תרגילי נשימה), מנטרה ומדיטציה המכווננות לריפויי המערכת כולה. התרגול מערב את מערכת העצבים, את המערכת האנדוקרינית, את מערכת הצ'אקרות (מרכזי אנרגיה מעודנים) ואת המערכת הפיזיולוגית במטרה לפתח ערנות,  מודעות וחוסן פיזי, רגשי ורוחני. מטרתה המרכזית של הקונדליני יוגה היא להביא את האדם למיצויי הפוטנציאל הרוחני שבתוכו כך שיוכל לחיות בתיאום ובסנכרון עם הערכים הגבוהים ביותר שלו. באמצעות הקונדליני יוגה אנחנו מתחברים בחזרה אל תמצית הוויתינו ולומדים כיצד להביא אותה לידי ביטויי בחיינו. הקונדליני יוגה היא יוגה דינאמית, עשירה ומעניינת המתאימה לכל אחד, בכל גיל ובכל רמת כושר.

מבנה התכנית:

התכנית הינה תכנית שנתית הכוללת:

  •  ארבעה סופי שבוע מלאים של לימוד ותרגול

  • מפגשים וירטואלים אחת לשבוע (באמצעות האינטרנט) שיכללו לימוד תיאורטי, שיתוף ותרגול משותף.

  • תרגול אישי עלפי הנחיות שיינתנו

  • קריאת חומרים כתובים ועבודת כתיבה אישית

  • המלצות לניקויים תזונתיים ושינויי הרגלי אכילה

תוכן:

סופ"ש 1: "להכיר את עצמך" – במהלך הסופש הראשון נצלול יחד למעמקי הנשמה שלנו ונבחן יחד מהו שורש ההתמכרות האישית של כל אחד מאיתנו. נתבונן על האזורים האנרגטיים והפזיולוגיים שבתוכנו שנפגעו לאורך השנים כתוצאה מההתמכרות ונתחיל לייצר חזון של "העצמי העתידי הטוב ביותר" החופשי מכבלי ההתמכרות.

 

סופ"ש 2: "לשחרר את עצמי" – נלמד לזהות את הטריגרים שלנו ואת התגובות האוטומטיות שלנו אליהם, נתחיל לחזק את מערכת העצבים ואת המודעות הגבוהה שלנו כך שנוכל לקחת אחריות מלאה על ההווה שלנו.

 

סופ"ש 3: "ליצור את עצמי מחדש" – נבחן יחד את מושג התלות ואת האופן שבו הוא בא לידי ביטוי בחיינו ונלמד לפתח מחדש את היכולת שלנו לסמוך על עצמינו.

 

סופ"ש 4: "להביא את עצמי במלואי" – נלמד ונחווה ביחד את הריפוי שנולד מתוך העצמי המלא, המשוחרר ונכיר בכוח התפילה והסליחה ככלים מרכזיים בתהליך הריפוי שלנו.

קהל יעד:

התוכנית מתאימה לכל סוגי ההתמכרויות כולל אכילת יתר, קניות, התמכרויות מיניות, אלכוהוליזם, עישון, שימוש בסמים, אינטרנט, הימורים ועוד.

 

כמו כן היא מתאימה לאנשים המחפשים להתגבר על דפוסי התנהגות וחשיבה שליליים, ולפתח הרגלים חדשים. התוכנית מתאימה גם למטפלים, מומחי בריאות במרכזים, מורים ליוגה ולכל אלו העובדים עם אנשים על מנת לעזור להם להתגבר על התמכרויותיהם.

טאותרפיה | לימודי התמכרויות | 12 צעדים בדרך היוגה

המורה:

נעה טלשיר, תלמידה ומורה של קונדליני יוגה, עובדת סוציאלית, עוסקת למעלה מעשר שנים בתחום ההתמכרויות מנקודת מבט רוחנית מתוך התמודדות אישית ומקצועית. מתמחה ביוגה תרפיה בשיטת Beyond Addiction""  לטיפול בהתמכרויות מנקודת מבט יוגית.

 

השתתפה בתכנית “Beyond Addiction” שלוש פעמים – בהנחייתם של מייסדי התכנית ND Sat Dharam Kaur וד"ר גאבור מאטה והוכשרה כמדריכה הראשונה של התכנית בארץ.

מהו טיפול בהתמכרות ביוגה ולמה מה אני צריך זאת?

Beyond Addiction

הדרך היוגית לטיפול בהתמכרויות