top of page

ברוכים הבאים

קטמין-על סוסים ובני אדם 

להרגיש. לכאוב. לִלמוֹד. לצמוח.

קטמין-על סוסים ובני אדם 

התמכרות לקטמין - סם המועדונים 

ד"ר מזרחי אברהם

מייסד מכללת טאותרפיה

והמכון הישראלי לטיפול בטראומה והתמכרויות

מגדירים אותו כ"חומר הרדמה לסוסים", טוענים נגדו בטעות שהואעד כמה רחוק ילכו בני אדם כדי לאבד את עצמם לדעת, כדי להשיג הנאה, כדי לברוח מהמציאות למספר שעות ולדפוק את הראש כדי לא להיות, לא להרגיש, לא להתקיים, ולעשות דברים שבאופן טבעי הם מתקשים לעשות

 

בטאותרפיה אנו פוגשים כל פעם מחדש את המכורים ואת המשתמשים ואת אלו שרק ניסו ושומעים את אותם תירוצים והצדקות כל פעם. תחושת הבדידות, הניכור, הריקנות והסטרס מוציאים מבני האדם בעידן הנוכחי הרבה מאוד טירוף ושיגעון.

 

מאשימים את הקטמין שהוא "סם האונס" אותו שהוא הופך את בלייני המסיבות לזומבים. אבל השימוש בקטמין בחיי הלילה הולך וגובר בעולם  וגם בישראל.

 

ואיך לא חשבתם הפסיכיאטריה תעשה שימוש בסם, גם עולם הרפואה מגלה את יתרונותיו ו"סגולותיו" בטיפול בדיכאון. ככה זה לוקחים סמים ומכשירים אותם לתעשיית התרופות העולמית שהיא כיום סוחרת הסמים והקרטלים הגדולים ביותר בעולם.

 

כיצד נהפך חומר שבו השתמשו חיילי ארצות הברית במלחמת וייטנאם לסם הלוהט של דור ה-Y, כיצד הוא נבדל מסמים אחרים ואילו סכנות בכל זאת כרוכות בו?

התמכרות לקטמין

אנחנו לא אחראים להתמכרות-אנחנו אחראים להחלמה מההתמכרות

התמכרות לקטמין

קטמין (Ketamine) הוא סם הרדמה סינטתי. מאפייניו כסם הגורם לדיסוסיאציות הפכו אותו לפופולארי בקרב ציבור צרכני הסמים הפסיכודליים. בישראל, קטמין נכלל בפקודת הסמים המסוכנים, אף שהוא נכלל ברשימת החומרים הפסיכוטרפיים שבצו הרוקחים.

הקטמין יוצר לראשונה כחומר הרדמה שאינו גורם לדיכוי מערכות גוף חיוניות, אולם עד מהרה נפוצו השמועות על החומרר “הגורם לנסיקה” והשימוש לרעה בו התרחב. מלבד ההשפעות הפסיכודאליות, משתמשי קטמין חווים מגוון הפרעות קוגניטיביות וכאבים. במינונים גבוהים ובערבוב עם חומרים אחרים – זהו סם שיכול אף לגרום למוות.

קטמין הידרוכלוריד הוא תרכובת כימית נגזרת של פנציקלידין והוא גורם לחסימת קולטנים מסוג NMDA של המעבירים העצביים המעוררים גלוטמאט ואספירט, קולטנים המרוכזיםם בצפיפות בתאי המוח ומעורבים בתהליכי למידה, זיכרון ותפקודים קוגניטיביים אחרים.

בשל העובדה שהחומר פועל על תחושת ההתנתקות באמצעות חסימת קולטנים במוח ולא על ידי התחברות לרשת קולטנים כלל-גופנית, כמו חומרי הרדמה אחרים, אין הוא גורם לדיכוי מערכת הרפלקסים האוטונומית, שכוללת את מערכת הלב והנשימה, אך יש לו אפקט של דיכוי פעילות מוחית ופגיעה בזיכרון וכן תחושת התנתקות שמתבטאת באי-הרגשת כאב, אך גם בחוסר תגובה לגירויים סביבתיים.

במינונים נמוכים מהדרוש להרדמה החומר גורם שיבושים בתפקוד הביצועי ובזיכרון הגלוי. תוצאה נוספת של חסימת הקולטןן NDMA על ידי הקטמין מתבטאת בהפרעות התנהגות ונפש דמויות סכיזופרניה.

השפעת הקטמין על הגוף

אפקט השימוש בקטמין דומה ליתר סמי ההרדמה הדיסוציאטיביים- במינונים נמוכים ובינוניים מופיעות תופעות הזייתיות בעיקר ככל שישנה ירידה בכמות הגירוי החושי. המשתמש נכנס למצב דיסוציאטיבי, כלומר חווה ניתוק מתחושת המציאות ותחושת ה"עצמי". בכמויות גדולות של הסם ניתן להגיע למצב של חוסר מודעות לגבי הזהות האינדווידואלית ואיבוד תפיסת המציאות. ההזיות מדווחות כעמוקות וקשות לתיאור, ומלוות לעיתים בזעם ובתחושה מופרזת של חוסן פיזי רב. חלק מהמשתמשים לא יזכרו את שעבר עליהם בעת השימוש באותו האופן ששוכחים חלומות. עם זאת, ה"התעוררות" היא איטית והדרגתית. ההשפעות ההזייתיות מסתיימות לרוב תוך שעה. עם זאת, הפגיעה בחשיבה שקולה ובקואורדינציה נמשכות בין 18-24 שעות.

שימוש קטמין במינון נמוך מהמינון המקובל להרדמה גורם לתסמינים של סכיזופרניה, הפרעות בתפיסה, שיבוש בערנות ובשטף הדיבור, סימני התנתקות ופגיעה בזיכרון לטווח הקצר. כמו כן, השימוש בקטמין יוצר פסיכוזה קצרת טווח.

כאשר נעשה שימוש בקטמין בשעת בילוי, בדרך כלל עם שימוש במקביל גם בסמים או בחומרים אחרים, ההשפעות הן פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי, התנתקות, תסמיני סכיזופרניה וכאבים. תסמינים אלה יופיעו ביום השימוש וגם מספר ימים אחריו. בנוסף על כך, קיימים דיווחים על חוויות בלתי נעימות כמו אי-יכולת לדבר, ראייה מטושטשת, חוסר קואורדינציה וחום, שגרמו להקטנת המינון שנצרך או להפסקת השימוש.

בקרב רוב המשתמשים, קיימת תופעה שמכונה K-hole , שמתבטאת בחוסר יכולת לנוע וכמעט שיתוק. לעתים יורגש מצב של “כמעט מיתה”, שהתבטא בשמיעת קולות וצלצולים, ב”מסע” במהירות גבוהה דרך מנהרה חשוכה אל האור, באמונה בכך שאתה מת, בקשר טלפתי עם אלוהים, במראות עזים ובתחושות של היפרדות מהגוף. מצבים כאלה גורמים לחרדה או לפאניקה אצל חלק מהמשתמשים.

מינון נמוך של קטמין (100-25 מ”ג) יגרום מיד להשפעות פסיכודאליות. מינון גבוה יותר עלול לגרום גם להקאות, להתכווצויות ולחוסר חמצן במוח ובשרירים. מינון של גרם שלם יכול לגרום למוות.

השפעות לטווח ארוך

עד כה טרם נעשו מחקרים מבוקרים בבני אדם שבדקו את השפעת הקטמין לטווח ארוך. במחקרים שנעשו בחיות במעבדה,, נמצא הרס של תאי עצב במוח עקב שימוש חוזר בקטמין. בגלל הקשר לפנציקלידין, שפעולתו בחסימת הקולטן NMDA חזקה פי עשרה מפעולת הקטמין, ונצפו במשתמשים בו תופעות של סכיזופרניה והשפעות לטווח ארוך, חשוב לבדוק נושא זה גם בקטמין.

עם זאת, מדיווחים של משתמשי קטמין לזמן ממושך עולה כי השפעות כגון תחושת ראייה מעמיקה של האני, פלשבק והזיות, יכולות להימשך עד שנתיים מהשימוש האחרון, וכי עלולה להיווצר גם סבילות ותלות פסיכולוגית או פיזיולוגית. הסבילות והתלות עשויות להתפתח כבר אחרי שימוש חד-פעמי בחומר, במיוחד בקרב מתבגרים וצעירים.

דרכי שימוש ומשך ההשפעה

משך ההשפעה של החומר קצר בהשוואה לסמים אחרים מסוגו, וריכוזו בדם מגיע לשיא 22 דקות בממוצע מזמן ההזרקה לשריר. מלבד ההזרקה ידוע גם שימוש בשאיפה, השיטה הנפוצה ביותר בקרב המבלים במסיבות, שבה ההשפעה הפסיכודלית מגיעה לשיאה מאוחר יותר ונמשכת שעה, ושימוש בבליעה של כדור או אבקה, שבו משך ההשפעה ארוך יותר. האפקט המהיר ביותר מושג באמצעות הזרקה לווריד וההשפעה נמשכת פחות משעה.

בגלל משך ההשפעה הקצר שיש לחומר עשויים המשתמשים לצרוך אותו כמה פעמים ברציפות (במיוחד בנסיבות של אירועי טכנו וכדומה) כדי להמשיך ולהרגיש את השפעותיו, ובכך טמון סיכון גבוה לפגיעה נוירולוגית חמורה ומתמשכת ואף סכנת חיים ממשית.

סיכונים מיוחדים

שימוש בקטמין במקביל לחומרים שמדכאים מערכות בגוף, כמו אלכוהול ותרופות מסוימות, מסוכן ביותר. לעתים החומר משווק כשהוא מעורב באקסטזי או בחומרים אחרים, ובמקרים כאלה עשויות לגבור ההזיות וההפרעה הקוגניטיבית והדיסוציאטיבית.

תהליכי גמילה וטיפול נכונים ומותאמים לכל אדם באשר הוא יובילו לחופש מההתמכרות לקטמין ואף להחלמה מלאה. זה אפשרי, אתם לא לבד.

 

istockphoto-1404066704-612x612.jpg

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

bottom of page