קטמין-על סוסים ובני אדם 

 

התמכרות לקאטמין - סם המועדונים 

banner_3.jpg

מגדירים אותו כ"חומר הרדמה לסוסים", טוענים נגדו בטעות שהואעד כמה רחוק ילכו בני אדם כדי לאבד את עצמם לדעת, כדי להשיג הנאה, כדי לברוח מהמציאות למספר שעות ולדפוק את הראש כדי לא להיות, לא להרגיש, לא להתקיים, ולעשות דברים שבאופן טבעי הם מתקשים לעשות

 

בטאותרפיה אנו פוגשים כל פעם מחדש את המכורים ואת המשתמשים ואת אלו שרק ניסו ושומעים את אותם תירוצים והצדקות כל פעם. תחושת הבדידות, הניכור, הריקנות והסטרס מוציאים מבני האדם בעידן הנוכחי הרבה מאוד טירוף ושיגעון.

 

מאשימים את הקטמין שהוא "סם האונס" אותו שהוא הופך את בלייני המסיבות לזומבים. אבל השימוש בקטמין בחיי הלילה הולך וגובר בעולם  וגם בישראל.

 

ואיך לא חשבתם הפסיכיאטריה תעשה שימוש בסם, גם עולם הרפואה מגלה את יתרונותיו ו"סגולותיו" בטיפול בדיכאון. ככה זה לוקחים סמים ומכשירים אותם לתעשיית התרופות העולמית שהיא כיום סוחרת הסמים והקרטלים הגדולים ביותר בעולם.

 

כיצד נהפך חומר שבו השתמשו חיילי ארצות הברית במלחמת וייטנאם לסם הלוהט של דור ה-Y, כיצד הוא נבדל מסמים אחרים ואילו סכנות בכל זאת כרוכות בו?

h.jpg

התמכרות לקטמין

קטמין (Ketamine) הוא סם הרדמה סינטתי. מאפייניו כסם הגורם לדיסוסיאציות הפכו אותו לפופולארי בקרב ציבור צרכני הסמים הפסיכודליים. בישראל, קטמין נכלל בפקודת הסמים המסוכנים, אף שהוא נכלל ברשימת החומרים הפסיכוטרפיים שבצו הרוקחים.

הקטמין יוצר לראשונה כחומר הרדמה שאינו גורם לדיכוי מערכות גוף חיוניות, אולם עד מהרה נפוצו השמועות על החומרר “הגורם לנסיקה” והשימוש לרעה בו התרחב. מלבד ההשפעות הפסיכודאליות, משתמשי קטמין חווים מגוון הפרעות קוגניטיביות וכאבים. במינונים גבוהים ובערבוב עם חומרים אחרים – זהו סם שיכול אף לגרום למוות.

קטמין הידרוכלוריד הוא תרכובת כימית נגזרת של פנציקלידין והוא גורם לחסימת קולטנים מסוג NMDA של המעבירים העצביים המעוררים גלוטמאט ואספירט, קולטנים המרוכזיםם בצפיפות בתאי המוח ומעורבים בתהליכי למידה, זיכרון ותפקודים קוגניטיביים אחרים.

בשל העובדה שהחומר פועל על תחושת ההתנתקות באמצעות חסימת קולטנים במוח ולא על ידי התחברות לרשת קולטנים כלל-גופנית, כמו חומרי הרדמה אחרים, אין הוא גורם לדיכוי מערכת הרפלקסים האוטונומית, שכוללת את מערכת הלב והנשימה, אך יש לו אפקט של דיכוי פעילות מוחית ופגיעה בזיכרון וכן תחושת התנתקות שמתבטאת באי-הרגשת כאב, אך גם בחוסר תגובה לגירויים סביבתיים.

במינונים נמוכים מהדרוש להרדמה החומר גורם שיבושים בתפקוד הביצועי ובזיכרון הגלוי. תוצאה נוספת של חסימת הקולטןן NDMA על ידי הקטמין מתבטאת בהפרעות התנהגות ונפש דמויות סכיזופרניה.

השפעת הקטמין על הגוף

אפקט השימוש בקטמין דומה ליתר סמי ההרדמה הדיסוציאטיביים- במינונים נמוכים ובינוניים מופיעות תופעות הזייתיות בעיקר ככל שישנה ירידה בכמות הגירוי החושי. המשתמש נכנס למצב דיסוציאטיבי, כלומר חווה ניתוק מתחושת המציאות ותחושת ה"עצמי". בכמויות גדולות של הסם ניתן להגיע למצב של חוסר מודעות לגבי הזהות האינדווידואלית ואיבוד תפיסת המציאות. ההזיות מדווחות כעמוקות וקשות לתיאור, ומלוות לעיתים בזעם ובתחושה מופרזת של חוסן פיזי רב. חלק מהמשתמשים לא יזכרו את שעבר עליהם בעת השימוש באותו האופן ששוכחים חלומות. עם זאת, ה"התעוררות" היא איטית והדרגתית. ההשפעות ההזייתיות מסתיימות לרוב תוך שעה. עם זאת, הפגיעה בחשיבה שקולה ובקואורדינציה נמשכות בין 18-24 שעות.

שימוש קטמין במינון נמוך מהמינון המקובל להרדמה גורם לתסמינים של סכיזופרניה, הפרעות בתפיסה, שיבוש בערנות ובשטף הדיבור, סימני התנתקות ופגיעה בזיכרון לטווח הקצר. כמו כן, השימוש בקטמין יוצר פסיכוזה קצרת טווח.

כאשר נעשה שימוש בקטמין בשעת בילוי, בדרך כלל עם שימוש במקביל גם בסמים או בחומרים אחרים, ההשפעות הן פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי, התנתקות, תסמיני סכיזופרניה וכאבים. תסמינים אלה יופיעו ביום השימוש וגם מספר ימים אחריו. בנוסף על כך, קיימים דיווחים על חוויות בלתי נעימות כמו אי-יכולת לדבר, ראייה מטושטשת, חוסר קואורדינציה וחום, שגרמו להקטנת המינון שנצרך או להפסקת השימוש.

בקרב רוב המשתמשים, קיימת תופעה שמכונה K-hole , שמתבטאת בחוסר יכולת לנוע וכמעט שיתוק. לעתים יורגש מצב של “כמעט מיתה”, שהתבטא בשמיעת קולות וצלצולים, ב”מסע” במהירות גבוהה דרך מנהרה חשוכה אל האור, באמונה בכך שאתה מת, בקשר טלפתי עם אלוהים, במראות עזים ובתחושות של היפרדות מהגוף. מצבים כאלה גורמים לחרדה או לפאניקה אצל חלק מהמשתמשים.

מינון נמוך של קטמין (100-25 מ”ג) יגרום מיד להשפעות פסיכודאליות. מינון גבוה יותר עלול לגרום גם להקאות, להתכווצויות ולחוסר חמצן במוח ובשרירים. מינון של גרם שלם יכול לגרום למוות.

השפעות לטווח ארוך

עד כה טרם נעשו מחקרים מבוקרים בבני אדם שבדקו את השפעת הקטמין לטווח ארוך. במחקרים שנעשו בחיות במעבדה,, נמצא הרס של תאי עצב במוח עקב שימוש חוזר בקטמין. בגלל הקשר לפנציקלידין, שפעולתו בחסימת הקולטן NMDA חזקה פי עשרה מפעולת הקטמין, ונצפו במשתמשים בו תופעות של סכיזופרניה והשפעות לטווח ארוך, חשוב לבדוק נושא זה גם בקטמין.

עם זאת, מדיווחים של משתמשי קטמין לזמן ממושך עולה כי השפעות כגון תחושת ראייה מעמיקה של האני, פלשבק והזיות, יכולות להימשך עד שנתיים מהשימוש האחרון, וכי עלולה להיווצר גם סבילות ותלות פסיכולוגית או פיזיולוגית. הסבילות והתלות עשויות להתפתח כבר אחרי שימוש חד-פעמי בחומר, במיוחד בקרב מתבגרים וצעירים.

דרכי שימוש ומשך ההשפעה

משך ההשפעה של החומר קצר בהשוואה לסמים אחרים מסוגו, וריכוזו בדם מגיע לשיא 22 דקות בממוצע מזמן ההזרקה לשריר. מלבד ההזרקה ידוע גם שימוש בשאיפה, השיטה הנפוצה ביותר בקרב המבלים במסיבות, שבה ההשפעה הפסיכודלית מגיעה לשיאה מאוחר יותר ונמשכת שעה, ושימוש בבליעה של כדור או אבקה, שבו משך ההשפעה ארוך יותר. האפקט המהיר ביותר מושג באמצעות הזרקה לווריד וההשפעה נמשכת פחות משעה.

בגלל משך ההשפעה הקצר שיש לחומר עשויים המשתמשים לצרוך אותו כמה פעמים ברציפות (במיוחד בנסיבות של אירועי טכנו וכדומה) כדי להמשיך ולהרגיש את השפעותיו, ובכך טמון סיכון גבוה לפגיעה נוירולוגית חמורה ומתמשכת ואף סכנת חיים ממשית.

סיכונים מיוחדים

שימוש בקטמין במקביל לחומרים שמדכאים מערכות בגוף, כמו אלכוהול ותרופות מסוימות, מסוכן ביותר. לעתים החומר משווק כשהוא מעורב באקסטזי או בחומרים אחרים, ובמקרים כאלה עשויות לגבור ההזיות וההפרעה הקוגניטיבית והדיסוציאטיבית.

תהליכי גמילה וטיפול נכונים ומותאמים לכל אדם באשר הוא יובילו לחופש מההתמכרות לקטמין ואף להחלמה מלאה. זה אפשרי, אתם לא לבד. פנו עוד היום למכללת טאותרפיה של המכללה האדמית וינגייט בראשות ד"ר אברהם מזרחי וקבלו מענה, ייעוץ ואפשרויות טיפול ולמידה מגוונות. 03-7788766

קבע עוד היום

פגישת אבחון וייעוץ

תן לעצמך הזדמנות וצור קשר עכשיו – את\ה לא לבד!

אנשי המקצוע והמומחים שלנו ישמחו לסייע הטיפול מותאם אישית. השאר/י פרטיך ונחזור אליך בהקדם האפשרי או פנה/י

 

אלינו בטלפון: 03-7788766

מאת : ד"ר מזרחי אברהם

מכלל לטאותרפיה

התמחות בטיפול בכל

לימודי התמכרויות

קורס 12 הצעדים

נס ההחלמה מארגון אלכוהוליסטים אנונימיים מגיע אל כל אחד ואחת.

אם הם הצליחו לצאת מזוועת ההתמכרות גם אתם יכולים לפרוץ דרך חדשה לחיים דרך הקסם של שפת הלבבות.

נקיה מאשמה

הן נפגעו מינית , הן חוו את הצעדים, מתוך החוויות האישיות שלהן נכתב הספר נקיה מאשמה. היום הן מעבירות דרך 12 הצעדים מסע של ריפוי הטראומה המינית.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

האלטרנטיבה לאשפוז גמילה או להמשך תהליך במרכז גמילה למשך שלושה חודשים עד שנה ברמה הגבוהה ביותר בתל-אביב.

טיפול פרטני

טיפול פרטני לכל סוגי ההתמכרויות חרדה, דיכאון, משברי חיים, טיפול בטראומה, פגיעה מינית, או לחילופין צמיחה התפתחות אישית ועוד.

ישנה הקפדה על אנונימיות ודיסקרטיות לגבי התהליך.

טיפול קבוצתי

האתגר של הקבוצה הוא מדהים, יצירתי ספונטני ומייצר חיים שינוי וטרנספורמציה. 

בקבוצה טיפולית לחברים יש כוח עצום להעניק ליחיד יכולת שהיא מעל הטבע שלו.

פסיכודרמה

הפסיכודרמה (מיוונית: נפש ו-פעולה) היא שיטת עבודה בפסיכותרפיה שמבוססת על הפעולה הדרמטית ועל משחק תפקידים. השיטה פותחה על ידי יעקב לוי מורנו. 

לימודי פסיכותרפיה

לימודי פסיכותרפיה ממוקדת טראומה והתמכרויות הכלי של שיטת טאותרפיה לפסיכותרפיה הדדית בהחלמה. מסע ייחודי מופלא ופורץ דרך בעולם הטיפול.

NLP THE WAY

המסע שלנו אל הלא מודע אל הפלסטיות של המוח, אל הגמישות שלו ליצור שינויים בעולם האישי שלנו מתחיל בקורס בסיסי של NLP עם צוות מיוחד שמובטחת לכם חוויה עוצמתית ביותר.

קורס 12 הצעדים בראי היהדות

אהרון פריבר יצר חיבור אקלקטי יצירתי וספונטני שמשלב את חוכמת היהדות באינספור דרכים בתוך מארג הצעדים.

היכולת הוירטואוזית שלו סוחפת בידע ובחוכמה שלו.