top of page
IMG-20210421-WA0126.jpg

ד"ר מזרחי אברהם

מייסד ומנהל אקדמי של מכללת טאותרפיה ומרכז יום מתעוררים לטיפול בטראומה והתמכרויות

רקע היסטורי על טאותרפיה:

אפשר יהיה לומר עליי דבר אחד בסוף הדרך-ההוא שהתעורר

בשנת 1992 מתרחש אירוע חריג בזמנו, ד"ר מזרחי אברהם עובר חוויה של התעוררות רוחנית יוצאת דופן, ממצב פסיכוטי, בתוך תהליך גמילה שהוא עובר הוא חווה חוויה רוחנית מיוחדת בעת שהוא משתתף בקבוצת תמיכה של מכורים אנונימיים.

זה יכול היה להיות עוד אירוע שולי בחיינו, המון אנשים חווים כל מיני חוויות בחייהם והן חוויות חולפות, אך לא במקרה של אברהם מזרחי, הוא יוצא למסע עמוק של חיפוש הרוח, מתעורר בו צורך לשתף אחרים בחוויות שלו, הוא מגיע לעבודה עם אסירים משוחררים בהוסטל ומנסה לשאת את בשורת ההחלמה.

מאז הוא עבר תהליך ארוך מאוד של חיפוש, במהלך החיפוש שלו הגיע לאוניברסיטה למרות שאין לו תעודת בגרות סיים בהצטיינות תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית, לאחר מכן למד שלוש שנים לימודי פסיכותרפיה קלינית, עשה דוקטורט וכתב את הספר "12 הצעדים בדרך לבודהה".

ד"ר מזרחי עבד בהמון מסגרות טיפוליות ובין היתר משנת 2002 החל ללמד אנשי מקצוע את 12 הצעדים ככלי טיפולי מעשי בקליניקה, בקבוצות והטמעת שיטת 12 הצעדים במסגרות טיפוליות.

החלום ושברו מהאקדמיה והממסד:

יצאתי לחפש תארים - מצאתי את האומץ להיות מכור נקי 

בתחילת דרכו ניסה ד"ר מזרחי אברהם להשתלב בחברה ולהיות חלק בלתי נפרד מחברה שהוא מרד בה והתנגד אליה. המחשבה הראשונה הייתה ללכת בתלם דבר שמעולם לא עשה והוא השקיע 14 שנות לימוד אקדמאיות כדי לממש את הייעוד שלו.

אך שוב ושוב הוא נתקל בחומות אטומות באקדמיה המקובעת בשיטות טיפול שאינן מובילות להחלמה וריפוי, שיטות מוגבלות מאוד ודרכי טיפול פרנואידים מאוד. כל הזמן הזהירו אותו לא ללכת על הקצה, לא לעבור את הכללים המקובלים למרות שהן לא הובילו לשום מקום דבר שעבורו זה היה בלתי מתקבל על הדעת.

כאדם שחי דרך רוחנית ארוכה וחי על-פי שיטת 12 הצעדים ברור היה לו שההחלמה אפשרית וצריך לאמץ תורות שמובילות להחלמה אבל בכל מקום שעבד חסמו אותו ואת רעיונותיו, הגבילו וסירסו אותו בכל מיני מסגרות שרגילות לשמר את הקיים, שרגילות לבוא להעביר 8 שעות שעות עבודה ולא להסתכסך עם מערכת הפיקוח של משרד הבריאות ומשרד הרווחה.

למרות שבליבו הבין כבר בתואר הראשון את המגבלה הזו והיה ער לה עדיין הבין שכדי לשנות משהו, כדי שמישהו יקשיב לו הוא חייב ללמוד את מה שכולם למדו ואז לסתור את תפיסת עולמם. הרי אם הוא לא היה לומד היו מצביעים עליו כאדם לא מוכשר שחיפש דרך קצרה לעשות מה שבא לו כמו מורים רוחניים אחרים בעולמנו.

לימודי 12 הצעדים היו הבסיס להבנה שלו שהמפגשים עם אנשי מקצוע שבאו ולמדו אצלו וההבנה העמוקה על השפעת השפה של שיטת הצעדים על חייהם של אנשים נורמטיביים שביקשו ממנו להמשיך ללמד אותם את הכלים העוצמתיים הללו והם היוו בסיס להבשלת הרעיון של לימודי פסיכותרפיה ממוקדת טראומה והתמכרויות.

החלום של טאותרפיה נולד

כדי לחלום חלומות צריך מישהו שמכיר את הלילה

כל לידה כרוכה בחבלי לידה, ישנם הנולדים בלידה רגילה וישנם שנולדים בלידת עכוז. התהליך היה ארוך לאחר שד"ר מזרחי התמסר ללימודי בודהיזם, ספג ותרגל את תורתו של בודהה ושילב אותה בתוכו, מה שלימים הפך לספרו המיוחד "12 הצעדים בדרך לבודהה", ספר שמייצג נאמנה את העולם הפנימי של מזרחי והעשיר את ההבנה שלו על תהליכים רוחניים.

ההריון היה קשה וארוך וכלל משברים קשים, פשיטת רגל לאחר שמרכז הגמילה שייסד ועבד במשך שנים רבות נסגר, הוא חלה בפיברומיאלגיה, דיכאון קליני קשה ורצון לגמור עם החיים הללו. למרות זאת לא נפל לסמים, לא לכדורים, לא לאלכוהול אלא המשיך לתרגל מתוך אמונה שהחיים הרוחניים עולים על החיים החומרניים בכל היבט ובכל צורה.

דווקא הכאב הכריח אותו לחפש את הדרך לאחר עשרים שנה והוא כבר סיים את לימודיו ואת המסע והיה לו ברור באופן מוחלט שהמערכת המססדית אינה עובדת והיא משותקת, והעולם לא הולך להשתנות. במקום לכעוס במקום לנטור טינה ולהילחם הוא בחר בנתיב רוחני, התפטר מעבודתו אז ברשות למלחמה בסמים, התפטר מעבודתו בקהילה טיפולית זוהרים לנפגעי סמים ואלכוהול, ומתפקיד היועץ של שב"ס להטמעת שיטת 12 הצעדים במוסדות הכליאה בישראל ויצא להתבודדות והסתכלות פנימית.

בגיל חמישים כאשר הוא חסר כל הוא מבין דבר אחד שאת החיים הללו הוא לא הולך לסיים בלהחתים כרטיס עבודה, לקבל משכורת, לרצות את הממסד, לעשות עבודה שהיא מבחינתו הייתה בגידה ביכולות שלו וביצירתיות שלו.

החיים זימנו לו פסיכולוגית מפורסמת שהכירה אותו בירושלים והיא אמרה לו שהוא חייב להגיע לתל-אביב שהוא מבזבז את זמנו בירושלים, בתחילה הרעיון היה נראה מופרך לחלוטין, הוא סירב לה בכל תוקף אבל היא ראתה בו משהו שאין באחרים ואמרה לו שכל מדינת תל-אביב תעמוד בתור לקבל ממנו טיפול. מזרחי צחק עליה ואמר לה שזה לא מציאותי אבל היא סידרה לו מספר פגישות עם מטופלים מצפון תל-אביב ותוך זמן קצר החלה תנועה ממש גדולה לקליניקה שלו.

לכאורה סיפור סינדרלה וכאן היה צריך להסתיים הסיפור של ההצלחה והיכולת להגשים חלומות, אבל חלום אחד נותר אצלו, והחלום היה קשור באמונה שלו שבני אדם פצועים מסוגלים להיות מרפאים הרבה יותר טובים מכל מה שהוא פגש בעולם הפסיכולוגיה, הפסכיאטריה, והעבודה הסוציאלית.

הוא האמין באותם אנשים שלימדו אותו, הם היו ממש פצועים, מכורים נקיים, פוסט טראומתיים, אבל עם תובנות מיוחדות כלפי החיים, ידע שבא מתוך החוויה הרגשית העמוקה והסבוכה של הנפש, ידע שנבע מהחלמה מתמשכת וריפוי ולא רק השלמה עם המציאות בצורה סבירה ונוחה.

ברגעים של התבודדות עלה אצלו הבזק רוחני, תמונה מלאה של החזון, הקמה של "מכללת היחפנים" של "המרפאים הפצועים", מכללה שהוא עצמו היה רוצה ללמוד בה דבר שמעולם לא פגש באקדמיה, לימוד עם תהליך, לימוד עם עבודה פנימית, לימוד עם תרגול של חיים רוחניים, לימוד עם תרגול של מדיטציות. 

ואז בה בחטף השם טאותרפיה, טאו-דרך, תרפיה-טיפול, "הטיפול בדרך"

מה עושים עם החלום?

אפשר יהיה לומר עליי דבר אחד בסוף הדרך-ההוא שהתעורר

מה עושים כאשר אתה חווה התגלות, זה לא חלום רגיל, זו לא פנטזיה שאתה יושב על חוף הים ומפנטז על חיים אחרים או על דברים מסויימים ואז חוזר לשגרה שלך. מה קורה כאשר אתה חווה התגלות, חווה התגלות אמיתית ורואה תמונה מלאה של העתיד. ואכן מאותו רגע ד"ר מזרחי מפרסם מודעה בפייסבוק שהוא פותח קורס ראשון מסוגו בעולם, שמחבר את לימודי ההתמכרויות, טראומה, בודהיזם, 12 הצעדים, פסיכולוגיה ועוד.

לא חולף זמן ואנשים מתחילים להירשם ללימודי פסיכותרפיה מסלול תלת שנתי מקיף ועמוק וטאותרפיה נוסדה בשנת 2012 אל עבר מה שלימים יהיה הגשמה של הייעוד של מזרחי וההבנה העמוקה שכל חייו וכל המסע העשיר שלו הכין אותו רק לרגע הזה, במסע לאי-שם מסע ייחודי שיחד עם תלמידיו הקים את המכללה שחלם ללמוד בה.

המכללה האקדמית וינגייט נחשפה לפרסום והציעה לתת חסות אקדמית ללימודי פסיכותרפיה, זו הייתה דילמה מאוד גדולה מכיוון שמצד אחד ד"ר מזרחי אינו מאמין באקדמיה ומצד שני התלמידים ביקשו ודרשו שלתעודה שלהם ערך בשוק העבודה. מזרחי נעתר לבקשתם והמסע יצא לדרך.

השנה הראשונה הייתה מופלאה, הכל היה חדש עם הרבה ספקות מצד התלמידים שלא ידעו אם יהיה ערך כלשהו למאמץ שלהם וההשקעה שלהם. מזרחי סיפר להם על העתיד שהוא ראה, שתהיה מגיפה של התמכרויות וטראומה, שהמציאות עומדת להשתנות, שהם יהיו המטפלים הכי מבוקשים בעולם הטיפול.

לא היה פשוט להחזיק את האמונה עבור תלמידים ספקניים, חוששים, חסרי ביטחון, חסרי אמונה, אבל אט אט הם כל כך נהנו מהתהליך עד שהמטרה העתידית נשכחה ובמרכז היה התבוננות, עבודה פנימית, תרגול 12 הצעדים, לימודי בודהיזם, פרויד, קליין יונג, וויניקוט, קוהוט ועוד. עברנו יחד מסע מרגש ביותר וכולם צמחו בצורה דרמטית והספקות נעלמו בזכות הצמיחה האישית שהייתה שווה יותר מכל הבטחה עתידית שקשורה לקריירה.

לאחר שנפתח המחזור השני בהצלחה ד"ר מזרחי החל לראות את העתיד להתרחש, בשנתיים הראשונות למדנו במכללה האקדמית וינגייט, אך מזרחי טען שמסגרת כזו לא תספיק להכיל את מה שהוא רואה בעתיד והחל לחפש בית ספר עצמאי אשר בו יוכל להגשים את התוכניות שלו עבור המכללה, מכללת היחפנים.

בית חדש למכללת טאותרפיה

יצאתי לחפש תארים - מצאתי את האומץ להיות מכור נקי 

המחזור השלישי של טאותרפיה החל בתל-אביב, טאותרפיה מתמקמת בצפון תל-אביב, ברחוב קהילת ונציה 12, ומתחילה להתפתח, מייד נפתחים גם הכשרות קצרות לקהל הרחב של שיטת 12 הצעדים, 15 מפגשים סוערים ומסעירים שמשנים חיים, הקורסים נוחלים הצלחה מסחררת, ביקוש רב ועצום, וד"ר מזרחי אברהם מבין שצריך להכשיר צוותים טיפוליים, צוותי הוראה לשינויים שמתחילים להתרחש בעוצמה ובמהירות.

עולים רעיונות שונים האם להביא מרצים ומנחים מחוץ למסגרת טאותרפיה, אך הייתה בעיה שמרצים חיצוניים אינם מכירים את התהליך ואת המטרייה, הם לא יכלו להבין את התפיסה של המסגרת שהתבססה על אהבה ללא תנאי, של חמלה אוניברסלית, של נתינה, של הבנה של החזון של המכללה שהיה מעל לכל שיקול אחר.

מבחינת טאותרפיה הטובה המשתופת של המכללה הייתה לפני כל אינטרס אישי, כל תאוות הצלחה אישית, אלא ההבנה שאנחנו הולכים לעשות שינוי בישראל בעולם הטראומה, ההתמכרויות והטיפול בהם. לאט לאט נבחרו תלמידים שהייתה להם החוצפה והניסיון ההתחלתי להיות חלק מהצוות. בהתחלה זה לא היה מושלם, היו מאבקי כוח בצוות, הייתה תחרות, היו קצת תככים בין הצוות, דבר שנגד את הרעיון בבסיס המכללה. הצוות צריך להיות מודל לחיקוי לדרך רוחנית שבה החזון במקום הראשון, שבו התלמידים במקום הראשון, שבו האיכות שלנו באה לביטוי באכפתיות שלנו כלפיי התלמידים.

בהתאם לחוויות שעברנו החליט ד"ר מזרחי שבלי לפתוח לימודים נוספים זה לא יעבוד, וכאמור נפתחה הכשרה לבוגרים שרוצים להיות חלק מהעתיד של טאותרפיה, לימודי הנחיית קבוצות. זה כבר קורס נוסף, תחום נוסף של לימודים שבהם מזרחי החל להכשיר את דור העתיד של המכללה. הנחייה רוחנית או מכללה רוחנית שונה במהות מסתם מסגרת לימודים, הצוות נדרש לעקרונות מיוחדים ויכולת לעבוד בצוות, לדעת לשים את האגו בצד, דבר שלא פשוט לאף אדם.

מכללת טאותרפיה החלה לצמוח ובשנה החמישית היו כבר 270 תלמידים, אבל עדיין היו חריקות וחוסר הרמוניה, אבל מהשנה השישית טאותרפיה החלה לפעול בהרמוניה, התיאום החל לעבוד, מכורים נקיים שהיו בצוות, לצד בוגרי טאו שהיו נורמטיביים למחצה, החלו יחד ליצור את האווירה שד"ר מזרחי חיפש,  הוא חיפש את האווירה שאיפשרה לו לעבור התעוררות רוחנית בספטמבר 1992.

כל זה הוביל שבשנה התשיעית להיווסדה של טאותרפיה היו כבר 700 תלמידים בשנה.

בואו להיות חלק בהתפתחות של עמותת טאותרפיה

קורס להלומי קרב ונפגעי  פעולות איבה של משרד הביטחון

אפשר יהיה לומר עליי דבר אחד בסוף הדרך-ההוא שהתעורר

בשנת 2017 ד"ר מזרחי היה בפרויקט טיול שחרור של בית הלוחם כמטפל שליווה תהליך בהודו של טיפוס לגובה של 5200 מטר מעל פני האדמה. שבועיים מיוחדים במינם, לראשונה בחייו היה עם פצועי צה"ל והלומי קרב. הוא חזר והחל לעבוד על הדבר הבא בחייו, לחשוב איך הוא בונה תכנית עבודה להחלמה וריפוי מהלם קרב.

 

כמו מהיום הראשון אנשים גיחכו לשמע הרעיון, אמרו שהוא מגלומן, שהוא אינו מכיר במגבלות שלו, שהוא לא מציאותי, שהפעם ממש הוא איבד את הקשר עם המציאות, הוא המשיך ואנשים החלו לגחך ולצחוק, לאחר מכן החלו להיאבק בו גם בקרב בית-הלוחם גם בקרב אנשי מקצוע ועיתונאים שהחלו לנסות ולפגוע במכללה.

 

ד"ר מזרחי רק קיבל מוטיבציית יתר מהסיפור ובשנת 2021 יחד עם בית הלוחם לאחר שהצוות הקודם שהתנגד התחלף יצא לדרך הפיילוט, ניסיון ראשון בעולם ללמד את שיטת 12 הצעדים בצורה ייחודית לאחר שנבנתה תכנית מיוחדת עבור הלוי הקרב.

 

נבחר הצוות הבכיר של טאותרפיה להוביל יחד את היוזמה, יוזמה חריגה בקנה מידה עולמי, יוזמה שאין לה רקע קודם ואי-אפשר היה לדעת מה יקרה בתהליך הזה שהוא לא דומה לשום דבר אחר שנעשה בתחומי הטיפול בישראל ובעולם.

 

צוות טאותרפיה קיבל הנחיות לשפה חדשה עבור תכנית ההפעלה ונדרש למשמעת עצמית גבוהה לא לנסות להשתמש בידע אחר זולת השפה שמזרחי התאים לתהליך הייחודי הזה. ואכן הצוות המופלא שלנו עקב באדיקות וצעד בין שבילי הכאב, שבילי הסיוטים של הלומי הקרב, שבילי האובדן, שבילי החרדות האיומות אל עבר הלא-נודע.

 

התחושה הייתה שנכנסו לג'ונגל, אל עולמות אפלים שכף רגלו של אדם לא דרכה במקומות הללו. מייד החלו התנגדויות של הנהלת בית-הלוחם לשפה, לשיטה, והופעל עלינו לחץ לשנות את האני מאמין שלנו. צעדנו בין הטיפות והסתיים הקורס הראשון שבכנות לא היה מוצלח כל כך.

 

אבל 2 תלמידים מהבוגרים נרשמו ללימודי פסיכותרפיה למסלול התלת שנתי והייתה סנונית ראשונה של מה שעתיד להתרחש, המחזור השני כבר נפתח במכללה בטאותרפיה בצורה עצמאית ללא תלות באף גורם כלשהו לא במשרד הביטחון ולא בבית הלוחם, מזרחי החליט למממן את הקורס דרך עמותת טאותרפיה. התלמידים של המחזור השני כבר הגיעו דרך הפייסבוק, דרך פרסום הפעילות שלנו, והגיעו 32 תלמידים והדבר האמיתי יצא לדרך.

 

המחזור השני היה וואוו, פשוט ראינו ניסים גלויים, תהליך מטורף עוצמתי, תהליך מרתק, תהליך שבו סיימו 30 תלמידים את המסלול, 11 נרשמו ללימודי המשך של פסיכותרפיה, אנשים חוו החלמה, חרדות נעלמו, פלאשבקים נעלמו, סיוטים נמחקו מהזיכרון, נוצרה קבוצת תמיכה של פוסט טראומתיים אנונימיים, החזון עבורם מתחיל להתקיים ולהתרחש.

 

זה היה מעל ומעבר לכל דמיון אפשרי, גם בחלום הוורוד לא דמיינו שהריפוי יעבוד בכזו עוצמה ובכזו מהירות, קצינים בכירם, לוחמים מעוטרים,, נפגעי פיגועים, החלו להחלים וליצור ולעצב את העתיד של הריפוי עבור כל כך הרבה אזרחים אומללים במדינת ישראל שסובלים מפוסט טראומה והלם קרב.

כל פוסט טראומתי צריך מישהו אחד
שמאמין בו

יצאתי לחפש תארים - מצאתי את האומץ להיות מכור נקי 

כיום אנחנו בעיצומו של המחזור השלישי, מחזור מופלא מחזור עם גיבורי ישראל, קצינים בכירים, טייסים, מפקדי יחידות קרביות, חיילים משדה הקרב, נפגעי פעולות איבה, קבוצה מטורפת של חברותא, תהליך שהחל עם קושי עצום וחוסר אמון מוחלט הגיע לפסגות מטורפות של הישגים משמעותיים בלתי רגילים לאחר חמישה חודשי עבודה מאומצת.

ד"ר מזרחי תמיד אמר לנו בצוות אתם תאמינו שאפשר לחולל ולהפוך את הבלתי אפשרי לאפשרי, אל תקשיבו לקולות הספקניים לא מבחוץ ולא מבפנים, הם זקוקים לאמונה שלכם בהחלמה שלהם ובאפשרות לצאת ממעגל הסבל.

רבים מהבוגרים שלנו הפסיקו עם מריחואנה הפסיקו כדורים פסיכיאטריים רבים, רבים מהם נקיים מכל דבר שמשנה מצב רוח ותודעה, רבים מהם עוברים את האירוע הכי משמעותי בחייהם ברגעים אלו ממש. 

ללא הצוות המופלא שלנו כל זה לא היה קורה, אין באמת אנשי צוות מיוחדים עם הקרבה כזו בשום מסגרת בארץ, אין אנשים שכל כך מחויבים ומסורים לתהליך התובעני הזה כמו הצוות הזה. וזה לא למען טאותרפיה או החזון שלה, אלא כלפיי גיבורי ישראל שבזכותם אנחנו כאן, בזכותם אנחנו חיים, בזכותם אפשר ללמד, בזכותם הילדים של כולנו יכולים לצאת החוצה מהבית, וזו מתנה ענקית לראותם אותם מקריבים כל כך הרבה.

לכל תלמיד יש מלווה אישי בכל התהליך, תלמידי טאותרפיה משנה ב' ושנה ג' עושים שרות והתנדבות והם מלווים באופן צמוד את החניך שלהם ועושים עבודת קודש, כל המכללה עומדת בתור כדי לקבל לליווי וחניכה את אחד המתמודדים בתשוקה ורצון עז להעניק ולתרום לתהליך שלהם. תודה לכל התלמדים שבלעדיהם זה לא היה אפשרי.

תודה מיוחדת לברק ניר רכז הפרויקט שעובד יומם וליל על הקורס.

תודה ומעבר לסם הוכרת תודה לשלי שטיינמיץ מנחם שללא העזרה שלה, התרומות שגייסה, ההשתתפות בצוות ההנחיה כל זה לא היה קורב ואפשרי. לעיתים גם כאשר אתה עושה ומשתדל צריך שליחים ושלי היא פשוט אחד הניסים של הפרויקט הזה ואנחנו מודים לה על כך יום יום.

תודה לד"ר מזרחי אברהם על ההשראה האינסופית שלו, על שעורים יוצאי דופן ואמונה שאין לה תחליף.

תהליכי הטיפול בטאותרפיה

למכון הישראלי לטיפול בטראומה , התמכרויות, חוסר איזון נפשי, דיכאון, חרדה וחוסר תפקוד יש לנו מספר רב של דרכים לעזור לכם לחזור אל מסלול חייכם היצרני והיעיל.

אינדקס מטפלים טאותרפיה

לכל מי שזקוק לאנונימיות ואינו יכול להיחשף וזקוק למרחב אינטימי יש לנו מאגר מטפלים בכל רחבי הארץ. רבים מהצרכנים והמכורים הם אנשים מהמעמד הגבוה ומפחדים להיחשף. הפחד מוביל אותם לפסיכיאטרים שאין להם מושג איך לטפל בהתמכרויות חוץ מלתת עוד כדורים וסמים חוקיים, שזו קטסטרופה בפני עצמה.

קורס 12 הצעדים

גמילה אינה מחייבת ייסורים קשים, לכן ישנם רבים שמעדיפים להיות סטודנטים של ההחלמה ולא מטופלים, קורס 12 הצעדים מספק מסגרת התחלתית, יחד עם טיפול אישי יכול להתאים ל"מכורים" החדשים כאלה שהם מתפקדים, כאלה שמחפשים משענת לחיים ולייצר תהליך החלמה במקביל.

מרכז יום לטיפול בהתמכרויות

מרכז יום מתעוררים זו מסגרת יומית עד 5 ימים בשבוע, מסגרת אשר מתאימה למי שרוצה להיגמל במסגרת פתוחה ולעבור תהליך משנה חיים. שיטת טאותרפיה היא המובילה בישראל עם יכולת לייצר מוטיבציה לחיים, שינוי תפיסות וגישות הרסניות לחיים מלאים ומשמעותיים.

הכשרות קורסים וסדנאות

אי אפשר לקבוע את כיוון הרוח אבל אפשר לנווט את המפרשים

DSC01251_edited.jpg
6Z8A7497_edited_edited.jpg
6Z8A7480_edited_edited.jpg

קורס 12 הצעדים

 הכשרת מטפלים בטאותרפיה

סדנאות וריטריטים

חוויית התלמידים בטאותרפיה

מערכות יחסים עם הצוות

דבר שחוזר על עצמו שוב ושוב במהלך עשרות שנות עבודה בתחום הטראומה וההתמכרויות זה שטאותרפיה עבור הרבה אנשים מסמלת "בית" בית חם ואוהב, בית של הכלה, בית של העצמה, בית של פירגון מהצוות. האידאולוגיה שלנו היא שהבית הוא מקור של חולי או של ריפוי, בית יכול לבנות ובית יכול להרוס, אבל אף אחד לא מתווכח עם העובדה שלבית יש כוח עצום.

היחסים עם הצוות הם בגובה העיניים, שוויוניים, מלאי אהבה, חמלה, הכלה, הצוות פתוח לביקורת, פתוח למשוב באופן קבוע, זמין לתלמידים אשר מקבלים יחס מאיש צוות שמקבל כעשרה תלמידים ללוות במהלך השנה. היחס בטאותרפיה חייב להיות מודל של יישום העקרונות של המכללה זהו המבחן לקיומנו הרוחני ולכן אנו איננו מתפשרים בנושא זה.

bottom of page