top of page

אין דבר שצריך ללמוד על העצמי-קרישנמורטי ג'ידו

Updated: Jun 23

החיפוש אחר האמת על העצמי הוא נושא מרכזי בשיחה זו. הדובר טוען כי למעשה אין דבר שצריך ללמוד על העצמי, מכיוון שהעצמי הוא בסופו של דבר כלום. כל מה שנדמה לנו כ"עצמי" הוא אוסף של רעיונות, זיכרונות ומחשבות שנבנו לאורך השנים על ידי המחשבה עצמה. המחשבה יוצרת אשליה שאנו "משהו", אך זוהי אשליה בלבד.


אין דבר שצריך ללמוד על העצמי-קרישנמורטי ג'ידו

אין דבר שצריך ללמוד על העצמי-קרישנמורטי ג'ידו
אין דבר שצריך ללמוד על העצמי-קרישנמורטי ג'ידו

תקציר המאמר:


החיפוש אחר האמת על העצמי הוא נושא מרכזי בשיחה זו. הדובר טוען כי למעשה אין דבר שצריך ללמוד על העצמי, מכיוון שהעצמי הוא בסופו של דבר כלום. כל מה שנדמה לנו כ"עצמי" הוא אוסף של רעיונות, זיכרונות ומחשבות שנבנו לאורך השנים על ידי המחשבה עצמה. המחשבה יוצרת אשליה שאנו "משהו", אך זוהי אשליה בלבד.


כדי להבין זאת באמת, יש לדחות ברמה הפסיכולוגית את כל מה שהמחשבה הרכיבה. אנשים רבים מגיעים כדי ללמוד על עצמם, אך בפועל הם אינם לומדים דבר של ממש. הם נאחזים בפצעים, בחרדות ועמדות שהם מחזיקים בהם, וחיים דרך אותם דברים, מה שהופך אותם בסופו של דבר לנוירוטיים.


חשוב שכל אדם יהיה בהיר לגבי הסיבה שבגללה הוא נמצא כאן ומה הוא רוצה להשיג. הדובר עצמו יודע בדיוק מדוע הוא נמצא שם ומה הוא רוצה לומר. אם למאזינים יש מניעים מרובים ומבולבלים, הם לא יוכלו להפיק תועלת אמיתית מהשיחה.


אחד המשתתפים מעיר כי כשהדובר אומר "כלום", הוא חש כמו בחדר ריק. הדובר מאשר שזו בדיוק משמעות המילה - לא דבר. מושג ה"כלום" הזה הוא רדיקלי וקשה לתפיסה, מכיוון שהוא מצריך מאיתנו לוותר על כל הדימויים וההשלכות שיצרנו על עצמנו.


עולה השאלה כיצד נוצרת האשליה שאנחנו "משהו". הדובר מסביר שהאשליה נוצרת על ידי המחשבה עצמה. כל הקיום שלנו מורכב מזיכרונות שנוצרו על ידי המחשבה, ואנו חיים על בסיס אותם זיכרונות, מה שהופך את החיים לחוויה לא אמיתית.


המסקנה העולה מכך היא שכדי להגיע לאמת על העצמי, יש לדחות את כל מה שהמחשבה הרכיבה. זהו תהליך רדיקלי שדורש העמקה רבה וכנות עצמית. הדרך להשגת הבנה אמיתית של העצמי אינה דרך צבירת ידע או ניתוח פסיכולוגי, אלא דרך הבנת האשליה שהמחשבה יצרה ושחרור ממנה.


לסיכום, השיחה מעלה שאלות מהותיות על טבע העצמי ועל התהליך של חקר עצמי אמיתי. היא מאתגרת את התפיסות המקובלות על אודות הלמידה העצמית, ומציעה גישה רדיקלית יותר של דחיית כל מה שהמחשבה יצרה. זוהי הזמנה לבחון מחדש את ההנחות הבסיסיות שלנו על אודות מי אנחנו ומהי משמעות החיים, ולצאת למסע של גילוי עצמי אמיתי.
סיכום מורחב - אין דבר שצריך ללמוד על העצמי-קרישנמורטי ג'ידואין דבר שצריך ללמוד על העצמי-קרישנמורטי ג'ידו
אין דבר שצריך ללמוד על העצמי-קרישנמורטי ג'ידו


חקירת העצמי: מסע אל האמת הפנימית


מבוא

החיפוש אחר האמת על העצמי הוא אחד הנושאים המרכזיים בפילוסופיה, בפסיכולוגיה ובחוכמות רוחניות שונות. זהו מסע פנימי שמזמין אותנו להתבונן באופן עמוק ואמיתי במהות קיומנו, מעבר לכל המסכות והתפקידים שאנו לובשים בחיי היומיום. בשיחה זו, הדובר מאתגר את התפיסות המקובלות על אודות הלמידה העצמית, ומציע גישה רדיקלית ומעמיקה יותר לחקר העצמי.


האשליה של ה"עצמי"

הרעיון המרכזי שעולה בשיחה הוא שלמעשה אין דבר אמיתי שצריך ללמוד על העצמי, מכיוון שהעצמי, כפי שאנו תופסים אותו, הוא בסופו של דבר אשליה. כל מה שנדמה לנו כ"עצמי" הוא למעשה אוסף של רעיונות, זיכרונות, דעות ומחשבות שנצברו לאורך השנים, ושהמחשבה עצמה יצרה. אנו מזדהים עם אותו "עצמי" מדומיין ובונים סביבו את כל תחושת הקיום שלנו, אך בפועל מדובר במבנה פסיכולוגי שנוצר על ידי המחשבה ואין לו תוקף אמיתי.


המחשבה כיוצרת האשליה

הדובר מסביר שהמחשבה היא זו שיוצרת את האשליה של ה"עצמי". המחשבה בונה רצף של זיכרונות, רעיונות ודימויים, ואנו חיים ופועלים דרך אותם תכנים מנטליים. אנו מקבלים את המחשבות והזיכרונות כאמת מוחלטת ומזדהים איתם לחלוטין, עד שהם הופכים לחוויה הבסיסית של הקיום שלנו. אולם, כל אותם תכנים הם בסופו של דבר וירטואליים ונטולי ממשות עצמית. הם קיימים רק בתוך המרחב המנטלי שיצרה המחשבה, ואין להם קיום אובייקטיבי.


הצורך בדחייה של האשליה

כדי להתחיל לגעת באמת של העצמי, יש צורך בתהליך של דחייה והתנערות מכל מה שהמחשבה יצרה. זהו תהליך רדיקלי שדורש מאיתנו לשחרר את ההזדהות העמוקה עם הדימוי העצמי שלנו ועם כל הסיפורים שאנו מספרים לעצמנו על מי אנחנו. רק כאשר נהיה מוכנים להרפות מאותה אשליה, נוכל להתחיל לגלות את המהות האמיתית שנמצאת מעבר לה. זהו תהליך שדורש אומץ, כנות והתבוננות עצמית אמיתית.


המצב הנפוץ של חיפוש עצמי שטחי

למרות השאיפה הנפוצה ללמוד על העצמי ולהכיר את עצמנו לעומק, מרבית האנשים למעשה לכודים בתוך מעגל שטחי של ניתוח עצמי וחיטוט פסיכולוגי. הם עסוקים בזיהוי תכונות אופי, דפוסי התנהגות או חוויות עבר מכוננות, מתוך אמונה שככל שידעו יותר פרטים על עצמם כך יתקרבו לאמת. אולם, כל עוד החקירה העצמית מתנהלת דרך תכני המחשבה והזיכרונות, היא לעולם לא תוכל להוביל לשינוי אמיתי או לגילוי של העצמי האמיתי.


הצורך בבהירות על המניעים לחקירה עצמית

נקודה חשובה נוספת שמועלית בשיחה היא הצורך בבהירות לגבי המניעים האמיתיים שלנו לחקירה עצמית. הדובר מדגיש כי הוא עצמו יודע בדיוק מדוע הוא נמצא בשיחה ומה הוא רוצה להשיג. לעומת זאת, רבים מהמשתתפים מגיעים עם מניעים מרובים, סותרים ולא ברורים. הם רוצים ללמוד על עצמם, להשתנות, להשתפר, אך בלי באמת לדעת מהי המהות של אותו שינוי ומה הם מחפשים. מצב זה מייצר בלבול ומונע מהם להתקדם בכיוון של אמת פנימית.


ההתמודדות עם המושג של "כלום"

אחת התובנות המטלטלות שעולות בשיחה היא שכשמסירים את כל השכבות של המחשבה והזיכרונות, מה שנשאר הוא למעשה "כלום". זוהי נקודה קשה לעיכול עבור הרוב, מכיוון שהיא מאיימת על תחושת הביטחון הבסיסית שלנו. אנו רוצים להאמין שיש לנו עצמי יציב, מוצק ובעל ערך, ושאנחנו יצורים בעלי חשיבות ומשמעות. המחשבה על היותנו "כלום" נתפסת כמפחידה וקשה לקבלה. אולם, הכרה זו היא שער להבנה עמוקה יותר של הקיום.


המשמעות האמיתית של העצמי

כאשר מבינים שהעצמי המדומיין הוא אכן כלום, נפתח מרחב לגילוי של המהות האמיתית שלנו. זוהי מודעות טהורה, קיום ערני ונוכח שאינו מזדהה עם שום תוכן מנטלי. זהו מצב של חופש פנימי, שבו אנו חווים את החיים ישירות, ללא הפרשנויות והשיפוטים של המחשבה. במובן זה, ההבנה של היותנו "כלום" אינה שלילית או ריקנית, אלא היא פתח להכרת הממד הבלתי מותנה של הקיום.


ההשלכות של ההבנה על החיים

ההבנה של טבע העצמי האמיתי אינה רק עניין פילוסופי או תיאורטי, אלא יש לה השלכות מעשיות עמוקות על אופן החיים שלנו. כאשר מתחילים לחיות ממקום של הכרה עצמית אמיתית, כל תפיסת העולם משתנה. במקום לחיות בתוך מעגל אינסופי של מחשבות, דאגות ופחדים, אנו מגלים שקט פנימי וחופש אמיתי. אנו מסוגלים לחוות את הרגע הנוכחי במלואו, בלי לברוח ממנו או לנסות לשנות אותו. היחסים האנושיים הופכים לכנים ואותנטיים יותר, והחיים מקבלים איכויות של שמחה, קלילות ויצירתיות.


סיכום - הצעד הראשון במסע

השיחה על חקר העצמי מהווה הזמנה לצאת למסע פנימי עמוק, מסע שבו אנו מוכנים לבחון את כל ההנחות הבסיסיות שלנו על עצמנו ועל המציאות. זהו מסע שמתחיל בהבנה שמרבית מה שאנו חושבים שאנחנו הוא למעשה אוסף של רעיונות ודימויים חסרי בסיס, ושמוביל בסופו של דבר לגילוי של המהות האמיתית שלנו. זהו תהליך מאתגר שדורש אומץ, אך הוא גם טומן בחובו את ההבטחה לחיים של חופש, אהבה ושלווה פנימית. הצעד הראשון במסע הוא הנכונות להקשיב, לחקור, ולפקפק בכל מה שנראה לנו מובן מאליו.


תובנות מרכזיות מתוך השיעור:


1. אין דבר שצריך ללמוד על עצמך, כי ה"עצמי" הוא למעשה כלום.

2. כל מה שאנו חושבים שאנחנו, הוא רק אוסף של רעיונות ומחשבות שהצטברו לאורך השנים.

3. המחשבה היא שיוצרת את האשליה שאנחנו משהו, אך זו רק אשליה.

4. כדי להבין את זה באמת, צריך לדחות ברמה הפסיכולוגית את כל מה שהמחשבה יצרה.

5. אנשים מגיעים ללמוד על עצמם, אך לרוב הם לא באמת לומדים דבר.

6. אנשים נאחזים בפצעים ובחרדות שלהם, וחיים דרכם, מה שהופך אותם לנוירוטיים.

7. חשוב להיות בהיר לגבי הסיבה שלשמה אתה נמצא כאן ומה אתה רוצה להשיג.

8. אם יש לך מניעים רבים ומבולבלים, לא תוכל להפיק תועלת אמיתית.

9. המרצה יודע בדיוק מה הוא רוצה להעביר ולמה הוא נמצא כאן.

10. כדי להבין את האמת על עצמך, עליך להיות רדיקלי ולהעמיק מאוד בחקירה.


"כל הדברים הנוצָרים אינם ממשיים. אם החוכמה גורמת לנו להבין זאת פעם אחת ולתמיד, אנו חסינים בפני מכאובים." (בודהה)

עצות מעשיות מהשיעור:


1. היו מודעים לכך שכל מה שאתם חושבים שאתם, הוא רק אוסף של מחשבות ורעיונות.

2. נסו להבין שה"עצמי" שאתם מזדהים איתו הוא למעשה ריק ואין בו ממש.

3. התבוננו פנימה והיו מוכנים לדחות ברמה הפסיכולוגית את כל מה שהמחשבה יצרה.

4. אל תיאחזו בפצעים ובחרדות שלכם, כי זה רק יוביל אתכם לסבל.

5. היו בהירים לגבי הסיבה שאתם מחפשים את האמת על עצמכם ומה אתם רוצים להשיג.

6. היו רדיקליים בחקירה שלכם ואל תסתפקו בתשובות שטחיות.


מנטרות לדיבור עצמי מתוך השיעור:


1. אני מבין/ה שכל מה שאני חושב/ת שאני, הוא רק אוסף של מחשבות ורעיונות.

2. אני מוכן/ה להתבונן פנימה ולדחות את כל מה שהמחשבה יצרה, כדי להגיע לאמת על עצמי.

3. אני בוחר/ת לא להיאחז בפצעים ובחרדות שלי, ולחיות חיים חופשיים ומשוחררים.שאלות שהיו יכולות להישאל מהמאזינים לאחר ההאזנה לשיעור:


1. מה המשמעות האמיתית של המילה "כלום" בהקשר של ה"עצמי"?

2. איך אפשר להגיע למצב שבו אנחנו באמת מבינים שה"עצמי" הוא רק אשליה?

3. מה צריך לעשות כדי להיות בהירים לגבי הסיבה שאנחנו מחפשים את האמת על עצמנו?


משפטי עוצמה נוספים שהיו יכולים להיאמר בשיעור:


1. "כדי להכיר את עצמך, עליך להפסיק לברוח ולהתחיל להתבונן."

2. "האמת נמצאת מעבר לכל המחשבות והרעיונות שיצרנו על עצמנו."

3. "רק כשנהיה מוכנים לוותר על מה שאנחנו חושבים שאנחנו, נוכל לגלות מי אנחנו באמת."


שאלות מעוררות מחשבה עבור המאזינים מתוך השיעור:


1. האם אתם מוכנים להתבונן פנימה ולראות שכל מה שאתם חושבים שאתם זה רק אוסף של מחשבות ורעיונות?

2. מה המשמעות של להיות באמת חופשיים מהאשליה של ה"עצמי"?

3. איך אתם יכולים להתחיל לחקור את האמת על עצמכם ברמה עמוקה יותר?

4. מה אתם מוכנים לעשות כדי להשתחרר מההיאחזות בפצעים ובחרדות שלכם?

5. איך אתם יכולים להיות יותר בהירים לגבי הסיבה האמיתית שאתם מחפשים את האמת על עצמכם?


שאלון אפיון אישי - בחן את תודעתך:


1. האם אתם יכולים לזהות רגע שבו אתם נאחזים בפצע או בחרדה מסוימת? קחו רגע להתבונן בזה בכנות.

2. בפעם הבאה שאתם אומרים או חושבים משהו על עצמכם, עצרו ושאלו את עצמכם - האם זו באמת האמת או סתם עוד מחשבה שהמחשבה יצרה?

3. קחו כמה דקות כל יום להתבונן פנימה ולחקור את הרעיונות והאמונות שיש לכם על עצמכם. האם הם באמת נכונים?

4. תרגלו להיות מודעים לסיבות האמיתיות שמניעות אתכם לחפש את האמת על עצמכם. האם אתם עושים זאת מתוך בהירות או מתוך בלבול?

5. בכל פעם שאתם מוצאים את עצמכם אומרים "אני", קחו רגע לעצור ולשאול את עצמכם - מי זה באמת ה"אני" הזה? האם הוא קיים באמת או שזו רק מחשבה חולפת?


אין דבר שצריך ללמוד על העצמי-קרישנמורטי ג'ידו


Commentaires


bottom of page