top of page

שחיקה בעבודה | 12 הצעדים - שחיקה בעבודה המחלה המוכחשת | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

שחיקה מוכרת כיום כמחלה על ידי ארגון הבריאות העולמי. שחיקה מתרחשת כאשר קיים פער בין דרישות העבודה לבין יכולתו של אדם לעמוד בדרישות אלו. שחיקה יכולה להתבטא בדרכים שונות, לרבות תשישות, ציניות ויעילות מקצועית מופחתת. שחיקה עלולה להוביל לבעיות בריאות רגשיות ופיזיות שונות, לרבות כאבים כרוניים, מחלות אוטואימוניות, קשיי שינה, עצבנות, דיכאון, חרדה ותחושה של לכוד וחוסר שביעות רצון מבחירות קריירה.


הלחץ החברתי להישגים והצלחה מתמידים תורם לשחיקה, במיוחד בתחומים כמו בריאות, טכנולוגיה ומשפטים. שעות עבודה ארוכות והחתירה הבלתי פוסקת להצלחה והישגים תורמים לשחיקה במדינות כמו יפן, ארצות הברית וישראל. ההשלכות של שחיקה יכולות להיות קשות, כולל התקפי לב ומוות בטרם עת.


שחיקה בעבודה | שחיקה בעבודה המחלה המוכחשת | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה

שחיקה בעבודה | שחיקה בעבודה המחלה המוכחשת | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה
שחיקה בעבודה | שחיקה בעבודה המחלה המוכחשת | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה


גורמים לשחיקה


העידן הקפיטליסטי הנוכחי דורש יותר ממה שיחידים יכולים להתמודד, הגישה הקפיטליסטית מקדמת אידיאלים בלתי ניתנים להשגה ויוצרת תחושה של לחץ מתמיד לבצע ולהצליח.

הפנמת הציפיות התרבותיות והחברתיות יכולה להוביל לקול פנימי ביקורתי ושיפוטי המניע את השאיפה לתוקף והכרה חיצוניים. אנשים שעובדים ברציפות ללא הפסקות חווים שחיקה ותשישות.

עבודה קשה נגד הטבע והתשוקות האמיתיים של האדם מובילה לעלויות גבוהות ולהשלכות שליליות.

אילוץ עצמי לבצע משימות יומיומיות ומשימות מרובות עלולה לגרום לכם לתשישות פיזית ונפשית, ולהוביל אתכם למצבים כמו דיכאון וחרדה.


כשאני שומע "שחיקה בעבודה", אני חושב על מצב שבו אדם מרגיש כי הוא מוצא את עצמו מרובה כוחות או לא מרוצה בסביבת העבודה שלו. זה יכול להיות מתוך תחושה של חוסר משמעות או אובדן תחושת הישג, תחושת קשיים ביחסים עם עמיתים או מנהיגות, או אפילו סתירות בין ערכי העבודה והערכים האישיים של האדם.


כאשר מדובר בשחיקה בעבודה, חשוב להתמודד איתה באופן בריא ובנימוס. הנה כמה ייעוץ כללי:


1. הבנת השיח: נסה להבין מה בדיוק שורף אותך. האם זה עבודת המחשבה על העתיד? עבודת הקונצנזוס? או אולי רמת הקריירה? הבנה מדוע אתה מרגיש ככה חשובה להתחלה.


2. דיון פתוח: כדי לשפר את המצב, יהיה חשובה מאוד היכולת לשוחח בצורה פתוחה וישירה עם מנהליך או צוות העבודה. תזכור להביע את דעתך באופן יעיל ומכובד.


3. ניהול זמן ומשאבים: לעיתים קרובות השחיקה בעבודה נובעת מחוסר ארגון או מגבלת משאבים. נסה לייעל את הזמן והמשאבים שלך ככל האפשר ולבקש תמיכה כאשר זה נדרש.


4. איתור תפקיד מתאים: לפעמים השחיקה בעבודה נובעת מתפקיד שאינו מתאים ליכולותיך או לתחומי העניין שלך. נסה לאתר את התפקיד או התחום שמתאימים לך יותר וזה יכול לעזור לשפר את התחושה של שביעות רצון בעבודה.


5. רווחת זמן לעצמך: חשוב לשמור על יציבות ורווחת זמן לעצמך בסביבת העבודה. נסה למצוא פעילויות שמעניקות לך תענוג ורווחת נפש, כמו תרגול, קריאה או עשיית תרפיה.


6. אפשרויות עתידיות: אם כל הניסיונות לשפר את המצב נכשלים, עשה ניסיון לחשוב על אפשרויות עתידיות, כמו מעבר למקום חדש שיכול להתאים לך יותר.


זה חשוב לזכור ששחיקה בעבודה היא משהו שנפוץ לכל אדם מדי פעם, ולא תמיד צריך לרוץ לפתרון דרמטי. אם זה חולף ואתה מסוגל להתמודד עם זה באופן יעיל, זה יכול להימנע מהמקרים הקשים יותר של התקררות עבודתית.


מהם גורמי השחיקה בעבודה:


שחיקה בעבודה יכולה להתרחש ממגוון רחב של גורמים. הנה כמה מהם:


1. חוסר תחושת הישג: כאשר אדם לא מרגיש שהוא מקבל תמורה ראויה למאמציו בעבודה, יכול להיות שיתחיל לחוות שחיקה וחוסר משמעות.

2. חוסר ביטחון ותמיכה: כשאדם לא מרגיש שהוא נתמך או מקודש על ידי המנהיגות או הצוות שלו, יכולה להתפתח שחיקה וחוסר משמעות.

3. סביבת עבודה רעה: אווירת עבודה לא נעימה, קשיים ביחסים עם עמיתים או רכש רע של מנהיגות עשויים לגרום לשחיקה.

4. חוסר יציבות ושינויים תקופתיים: תהליכי שינוי תקופתיים, כגון שינויי תפקיד או משימות, יכולים לגרום לאי נוחות ושחיקה.

5. חוסר התאמה פרסונלית: תפקיד או סביבת עבודה שאינם מתאימים ליכולות, ערכים או ציפיות האישיות של האדם עשויים לגרום לשחיקה.

6. מאמץ רב מדי או חוסר אפשרות לקבלת פידבק חיובי: עבודה רבה מדי בלי הערכה יכולה לגרום לשחיקה, כך גם חוסר אפשרות לקבלת משוב בונה.

7. חוסר הזדמנויות לפיתוח אישי ומקצועי: כאשר אדם מרגיש שאין לו הזדמנויות לצמיחה או לפיתוח בתפקידו, יכול להתפתח שחיקה.


כל אחד מאלה הגורמים, ועוד, יכול לתרום לחוויית עבודה שלילית ולשחיקה. חשוב להבין את הגורמים האלו ולנסות לפתורם או להתמודד איתם כדי ליצור סביבת עבודה פורה יותר ולמנוע את השחיקה.איך מטפלים בשחיקה


הצעד הראשון בטיפול בשחיקה הוא להכיר בכך שזו שישנה בעיה ושהחיים של האדם מנוהלים על ידי גורמים חיצוניים. תוכנית 12 הצעדים, הקשורה בדרך כלל להחלמה מהתמכרות, יכולה להיות כלי יעיל לטיפול בשחיקה.


התכנית מעניקה ליחידים כלים לשנות ערכים, אידיאלים ועקרונות, מה שמוביל לחיים מאוזנים ומספקים יותר. ד"ר מזרחי מדגיש את החשיבות של מודעות עצמית, הצבת גבולות ותעדוף רווחה אישית למניעת שחיקה.


תוכנית 12 הצעדים מציעה מסגרת לניהול חרדה, דיכאון ואתגרים אחרים הקשורים לשחיקה.

ד"ר מזרחי מעודד אנשים לאמץ את עקרונות תוכנית 12 הצעדים בחיי היומיום שלהם, ללא קשר למקצוע או הענף המקצועי שלהם.


ד"ר מזרחי דן בחשיבות של מתן עדיפות לערכים ואידיאלים בחיים במקום לרדוף ללא הפוגה אחר הישגים והצלחה, ומדגיש את הצורך בגישה מאוזנת ורוחנית לניהול חיינו. ד"ר מזרחי מבקר את תרבות הצרכנות ואת הרעיון של השתעבדות לערכי החברה.


הוא מציע לאמץ ערכים כמו חמלה, ענווה, פשטות ואהבה, ולעסוק בפעילויות כמו התנדבות ועזרה לזולת.שאל את עצמך


  1. מהו השלב הראשון בטיפול בשחיקה לפי המאמר?

  2. מהן הבעיות הבריאותיות הגופניות שעלולות לנבוע משחיקה?

  3. איזה נושא חברתי תורם לשחיקה לפי המאמר?

  4. מה מבקר ד"ר מזרחי כתורם לתרבות השחיקה?

  5. לפי המאמר, מה מובילה לשחיקה כשפועלים נגדה?

  6. איזו תוכנית מוזכרת ככלי יעיל לטיפול בשחיקה?

  7. מה מציע ד"ר מזרחי לאמץ כדי לנהל את חייו טוב יותר?


"אנחנו מנהלים מלחמה בין התודעה לבין הטבע, בין הרצון לקביעות והעובדה של זרימה. עצמנו נגד עצמנו."שיטת 12 הצעדים למניעת שחיקה בעבודה :


הבשורה : "ארגון הבריאות העולמי הכיר בשחיקה בעבודה כמחלה"

האם החיים שלי מנוהלים? אני מרגיש/ה לחץ בעבודה? אני מתקשה להתרכז? אני מרגיש/ה שאני לא עומד/ת בציפיות ובדרישות? יש לך עייפות וכאבים כרוניים פיזיים?, אתם לא נרדמים בלילה? אתם עצבניים ומדוכאים וסובלים מחרדה?, אתם מרגישים כלואים ולא מרוצים מהבחירות המקצועית שלכם?

מהי שחיקה:

שחיקה נובעת מהתשה של יכולת התמודדות הפרט עם דרישות העומדות בפניו, כתוצאה מעמידה במצבי לחץ רבים או מתמשכים לאורך זמן.  מצב הלחץ עצמו מוגדר כמצב בו קיים פער בין הדרישות במציאות, לבין היכולת של היחיד לבצע אותן.

בודהה הגדיר את הסבל: "פער בין מה שהפרט מקווה לו למה שקיים במציאות"

 

הגעתם למאמר הנכון ביותר עבורכם:

התסמינים של תופעת ה"תשישות" המכונה באנגלית "Burnout" תופעת השריפה ולחץ בלתי פוסק בעבודה "לחץ כרוני".

ביפן כיום מתים מידי שנה אלפי בני אדם מתופעת הלחץ הכרוני והשחיקה בעבודה, הם מכנים את התופעה "קרושי", תרגום המילה הוא "מוות מיותר" מוות שאין לו תכלית. ביפן שעות העבודה עוברים את ה-11 שעות ליום, כל יום שבעה ימים בשבוע ויש לזה מחיר גבוה, או שתחטוף התקף לב, או שתמות מוקדם מהצפוי.

גם בארה"ב בדור ה-Y מתים המוני בני אדם שאינם שורדים את הלחץ הבלתי פוסק בעיקר בהיי-טק ובתחומים אחרים. לראשונה בארה"ב מסקר שנערך בארה"ב תוחלת החיים אצל האדם הלבן בירידה, החיים מלחיצים יותר, תופעת ה"דחק" קבועה והחיים הופכים לקצרים יותר ו"מוות המיותר מכה גלים בארה"ב בעוצמה בעידן הנוכחי".

כל מדינה שמקדשות עבודה קשה, הצלחה, התפתחות מהירה, שמאיצות באזרחים שלה התפתחות שאינה מבוקרת התוצאה תהיה הרסנית וקטלנית. המסרים אינם מתורגמים נכון אצל האדם הקונבנציונלי, הוא בסך הכל רצה את הדברים הבסיסים עבורו ועבור ילדיו ומשפחתו, אבל התרבות הארגונית של היום אינה מתחשבת בהישגי יום האתמול ומי שאינו עומד בקצב מוחלף במהירות.

סין, דרום קוריאה, והודו התופעה של מוות וחולי מעבודה הפכה לפצצה מתקתקת, התופעה גולשת למערב ולישראל במהירות שיא. עד היום הרפואה המערבית לא הכירה בתופעת השחיקה כ"מחלה", לא הרפואה התעסוקתית ולא הרפואה הפסיכיאטרית והביטוח הלאומי אינו הכיר בזה עד היום.

 

אתה בלחץ ? זו בעיה שלך, קח כדורים ותתפקד.

אתה בדיכאון ? זו בעיה שלך, טפל בעצמך וקח כדורים.

אתה בחרדה ? זו בעיה שלך, קח כדור הרגעה.

אתה סובל מפיברומיאלגיה ? זו בעיה שלך, לך לשיקום פיזי ונפשי.

אתה חולה ? זו בעיה שלך, מישהו עלול לקחת את מקומך.

את/ה צריכים לקום בבוקר, כל בוקר ולספק את המערכת שמעסיקה אותך, לספק כישרון, ידע, הצלחה, מכירות והרבה מכירות ואותנו לא מעניין מה קורה איתך, עם ילדיך, עם הזוגיות שלך או ההורים שלך או חיי הפנאי שלך.

 

כנראה שכולם סובלים מנושא השחיקה בעידן הקפיטליסטי הנוכחי, דורשים מאיתנו הרבה מעבר ליכולות שלנו, מכרו לנו אידאליים בלתי ניתנים להשגה, בדור ה-Y כל הצלחה תוקפה רגע אחד בלבד, מייד גם אני אדרוש מעצמי להגיע לסיפוק ולהצלחה נוספת.

קיימת תחושת נרדפות ולא משנה כמה הצלחות יש לנו, כמה כסף יש לנו, כמה נכסים יש לנו, כמה הישגים יש לנו בעבודה, אנו נרגיש שאנו צריכים היום לספק שוב את הסחורה.

אם לא פרסמת או מכרת את עצמך היום "אתה לא קיים", מישהו יקבל את הבמה הזו היום וזה לא תהיה אתה. הגורל זו חרדה תמידית בלתי פוסקת.

 

אנשים העובדים בקצב מואץ ביותר, כשמוטל עליהם להתמודד עם אינספור מטלות, וכשאינם יכולים להשפיע על סוג העבודה שהם עושים ועל החלטות בעבודה, נוטים לסבול מלחץ בעבודה. ככל שמצב הלחץ מתמשך לאורך זמן, ללא יכולת להפיג אותו - מתפתח מצב של שחיקה.12 הצעדים - 12 סימפטומים של שחיקה בעבודה1. אמביציה מוגזמת

2. לדחוף את עצמך לעבוד קשה יותר ויותר.

3. הזנחה של טיפול וצרכים אישיים.

4. עקירה מהשורש של קונפליקטים ביחס למצב.

5. שינויים בערכים שלך כדי לאמת את הערך העצמי וקבלת הכרה.

6. הכחשת של בעיות בעבודה ובושה.

7. נסיגה והימנעות חברתית.

8. שינויים ברורים בהתנהגות.

9. בלבול של זהות עצמית.

10. ריקנות פנימית ללא קשר להישגים.

11. דִכָּאוֹן

12. קריסה נפשית או פיזית.12 הצעדים - 12 סימפטומים של שחיקה בעבודה


האם ידעת ש-8 מתוך 10 אמריקאים מועסקים נמצאים בלחץ, ולפי סקר מתח בעבודה שנערך ב-2013, מספר זה עלה ב-10% בלבד בשנה אחת. כמה מהסיבות העיקריות שעובדים לחוצים כוללות דרישות מוגברות, משימות אינסופיות ואי קבלת מספיק עזרה בעבודה. מחקרים מראים שקצת לחץ הוא לא תמיד דבר רע, אבל יותר מדי עלול להוביל לשחיקה. הפסיכולוגים הרברט פרוידנברגר וגייל נורת' חילקו את תהליך השחיקה ל-12 שלבים.1. אמביציה מוגזמת

תחילת התהליך היא מתרחשת לרוב אצל עובדים אשר מפתחים אובססיה להוכיח את עצמם. שלב זה נוטה להשפיע על עובדים שמוכנים לקבל אחריות בכל עת. יש להם רצון להוכיח את עצמם בעבודה ולא רק לעמיתיהם לעבודה אלא גם לעצמם ומתקשים לומר "לא" לעבודה נוספת ומטלות נוספות.


2. לדחוף את עצמך לעבוד קשה יותר

 

בשלב זה, התחושות מהשלב הראשון הופכות להיות מוגזמות. על מנת לעמוד בציפיות הגבוהות האישיות שלהם, העובדים לוקחים על עצמם יותר עבודה מפני שהם חושבים שהם יכולים להתמודד עם כל מצב. בשל כך, העובד מרגיש מחויב לעשות הכול בעצמו ולסיים אותו לפני המועד האחרון. בשלב זה לעובד קשה יותר לתעדף משימות.3. הזנחה של הצרכים האישיים

 

בגלל כמות העבודה שהעובד לקח על עצמו, לוח הזמנים של העובדים לא משאיר זמן לשום דבר אחר מלבד עבודה. העובד, אם כן, מזניח פעילויות יומיומיות חשובות כמו שינה, אכילה ובילוי עם יקיריהם. העובד רואה את המצב כנורמלי וחלקם תיארו אותו כנוח. במהלך שלב זה אורח החיים של העובד הופך לא בריא והתוצאות הקטנות הראשונות מתחילות להופיע.


4. עקירה של קונפליקטים ביחס למצב

 

יותר קונפליקטים מתפתחים ככל שמתרחשים יותר אירועים כמו פגישות שנשכחו או איחור לבית ואירועים. העובד ימצא תירוצים לטעויות אלו ולעתים קרובות לא יעמוד בהן. יתרה מכך, תגלו שבשלב זה מתחילים להופיע התסמינים הגופניים הראשונים והעובד הופך מותש ושחוק.


5. שינויים בערכים שלך כדי לאמת את הערך העצמי וקבלת הכרה.

 

בשלב זה, הדרך שבה העובד תופס את סביבתו מתחילה להשתנות. ערכים, חברים, משפחה ותחביבים מבוטלים ואינם רלוונטיים ככל שהם מתמקדים יותר בעבודה. הם מצדיקים את השינויים בסדר העדיפויות שלהם מבלי להיות מודעים להשפעות השליליות שהם גורמים.


6. הכחשה של בעיות ובושה

בשלב זה צצות בעיות נוספות אך נדחות. העובדים שנפגעו ממאמץ יתר מתחילים להיות מוטרדים ומרירים יותר. העובדים מתחילים לראות שהבעיות נובעות מלחץ, זמן ועבודה, ולא בגלל שינויים בחיים.


7. נסיגה והימנעות חברתית

בשלב זה העובד מצמצם את המגע החברתי למינימום ומתבודד. בני זוגם, משפחתם וחבריהם נתפסים כנטל ולא כמערכת תמיכה. בשלב זה העובד נהיה לחוץ יותר וכדי להרגיש טוב הוא פונה לאמצעי סיפוק אחרים; זה יכול לפעמים להיות אלכוהול או אפילו סמים.8. שינויים ברורים בהתנהגות

שלב זה הוא כאשר חברים ובני משפחה מודאגים מהעובד המושפע ממאמץ היתר. בשלב זה, שום דבר לא משנה לעובד, והשינויים באורח החיים שלו ברורים יותר.

9. בלבול זהות

אנשים בשלב זה חשים אובדן קשר עם עצמם. הם לא רואים את עצמם או אחרים כבעלי ערך, והם אפילו לא תופסים את הצרכים שלהם. נקודת המבט שלהם על הזמן מצטמצמת להווה, הם מתחילים לראות את חייהם חסרי משמעות, והם עשויים אפילו להתחיל להזניח את הבריאות שלהם.


10. ריקנות פנימית

במהלך שלב זה, האדם המושפע מעבודת היתר, מרגיש חסר תועלת לחלוטין, חרד ועייף. כדי להתגבר על הרגשות הללו, האדם מחפש פעילויות אחרות, שלעתים מוגזמות. פעילויות אלו עשויות להיות פעילות מינית מוגברת, אכילת יתר או שימוש באלכוהול וסמים.


11. דיכאון

זוהי עלייה מהשלב הקודם, והפרט נהיה מדוכא. הוא או היא הופכים אדישים, חסרי תקווה ומותשים.

12. קריסה פיזית או נפשית

כמעט לכל האנשים שחווים שחיקה יש מחשבות אובדניות בשלב זה. קריסה פיזית, נפשית ורגשית מתרחשת והמצב הופך למצב חירום.


אם אתה מרגיש שחיקה בעבודה, בדוק את 6 הדרכים האלה כדי למנוע שחיקה.הפתרון לשחיקה - בעבודה 12 הצעדים


מכללת טאותרפיה המובילה בישראל  בתחומי הטראומה וכל סוגי ההתמכרויות, בפרויקט ייחודי לנפגעות מין, בפרויקט ראשון מסוגו בעולם להלומי קרב המכללה שמכשירה מטפלים ייחודיים מנחים ומרצים מציגה את הפרויקט הייחודי למניעת שחיקה בעבודה.


הפתרון של תכנית 12 הצעדים לשחיקה בעבודה:


הצעד הראשון: "הודינו שאנו חסרי אונים מול מאמץ היתר, ושחיינו הפכו בלתי ניתנים לניהול".

החלק השני של הצעד הראשון מתעסק בנושא ה"חיים המנוהלים", איך אנו חיים מה הבחירות שלנו, מהם גורמי הלחץ שיש עלינו, איך סדר העדיפויות שלנו, איך וכמה אנו עובדים, עם אנו עובדים, באיזה מקצוע אנו עובדים, איך אנו מתייחסים לגוף שלנו, לנפש שלנו, לרגש שלנו ולרוח שלנו.

הצלחת גישת 12 הצעדים תמונה בדרך המופלאה של שינוי סדר הערכים ובלב ליבת של גישה זו "תפילת השלווה" אשר עוזרת לאנשים לחיות חיים יצרניים, יצירתיים אבל שפויים, מאוזנים, ללא מתח ולחץ וללא דרישות לא הגיוניות מעצמנו ומאחרים.

12 הצעדים הם מתכונת מיוחדת במינה להפחתת השחיקה, להפחתת הסטרס, להפחתת הדחק והפסקת הפגיעה העצמית בתחומים הבאים:

בממד גופני - אנו רואים שאנשים מדווחים על עייפות כרונית שאינה חולפת, חולשה כללית, על כאבים פיזיים, כבדות וחוסר מרץ. לעתים קרובות השחוקים מדווחים על מחלות מרובות, הם מועדים לתאונות, וסובלים מבעיות שינה .המאפיינים של הבעיה - ואבחון הפתרון


אבחון הבעיה בשיטת 12 הצעדים-הוא הפתרון ואינו אבחון פסיכולוגי או רפואי כלשהו


בממד רגשי נפשי -  סימני השחיקה מתבטאים בין היתר, בתחושת דיכאון, חוסר אונים, חוסר תקווה ותחושת מלכוד, המלכוד הוא מלכוד  קפיטליסטי ובו "אסור להאט ואסור לעצור, עצירה שווה קריסה". תחושת "התרוקנות", כאילו לא נותר להם דבר לתת. האדם השחוק חש עצמו לעיתים עצבני ומהיר לרגוז. חברים ובני משפחה נעשים מקור נוסף ללחץ רגשי. במקרים קיצוניים, האדם השחוק עלול להגיע למשבר נפשי ולמחשבות אובדניות. מחלות פסיכוסומטיות כגון פיברומיאלגיה, כרון, פסוריאזיס ומחלות רבות הם תוצאה ישירה של מצבי דחק ועייפות כרונית.

צבירת כעס וטינה מתמשכת, פגיעה במיניות, העדפת סקס עם מסכים ולא עם בני בנות זוג, התגברות של פחדים וחרדות, ירידה בערך העצמי, בביטחון העצמי, ואימוץ דימוי עצמי של ע.כ.ב.ר.

 

ממד שיכלי (קוגניטיבי) - התפתחות מואצת של קשיי ריכוז וקשב, איטיות תגובה או מחשבה, טעיות והטיות בהערכה ובשיפוט, מחשבות שליליות על העולם והעצמי. עיוות התפיסה העצמית עיוות שמיעה וראיה סלקטיביים ועוד.

הממד הרוחני – תחושת ניכור ובדילות קיומית, תחושת קורבנות, תחושה שאין מוצא ומערכת ערכים שאינה מתגמלת השתלטה על התודעה. ריכוז עצמי גבוה, ריקנות וחוסר סיפוק מהעבודה. קשרים המבוססים על תפיסה שווקנית, תועלתנית ואלו קשרים שאינם מספקים ואינם מעניקים הזדהות וביטחון, אינם מספקים אהבה.

 

ממד משפחתי – המשפחה הופכת לנטל נוסף, בעיה נוספת שצריך לגייס כוחות לתפקד מקום שצריכים לתת בו עבודה, תשומת לב, לנהל את הבית, להכיל את בני הזוג, להכיל את הילדים או ההורים המזדקנים.

כל מי שקיים במשפחה עלול אצל האדם השחוק להפוך לנטל, למעמסה, לרצון להתרחק מכל מה שדורש ממני תשומת לב, משפחה חברים ידידם אירועים והירידה במקורות התמיכה והכוח יכולים להביא לתוצאות הרסניות אצל ה"שחוק".

חברתית – אנו מתקשרים טוב עם מי שיש לנו אינטרס כלכלי עסקי איתו, מי שיקדם את מעמדנו בחברה, מי שייתן לנו הזדמנות, מי שייתן לנו חוזה נוסף, מי שיש לו קשרים, מי שיכול לתת לנו עוד כתבה, עוד ידע, עוד פרסום עוד לקוחות.

העמיתים שלנו לעבודה הם האויבים שלנו במקום מערכת ההזנה שלנו בעקבות בעיה חברתית של "תחרותיות יתר" כולם רוצים להצליח וכולם רוצים להיות במקום הראשון.

 

"אתם לא לבד"


שיטת 12 הצעדים היא כלי פסיכולוגי ורוחני לטיפול בהתמודדות עם התמכרות, אך גם כלי להתמודדות עם מגוון רחב של בעיות חיים, ואלה הם הכלים בשיטת 12 הצעדים לשחיקה בעבודה:


1. הודאה הבעיה: זה השלב הראשון, להבין ולהכיר שישנה בעיה של שחיקה בעבודה.

2. חקירה: לזהות את הגורמים המדבקים את השחיקה, להבין מהם המקורות של הבעיה.

3. ניתוח: להבין מדוע השחיקה מתרחשת ולזהות את האזורים שבהם היא מתרחשת.

4. ניהול זמן ומשאבים: לפתור את הסיבות לחוסר הזמן והמשאבים, לשפר את התפקוד בעבודה.

5. ניהול תקשורת: לשפר את התקשורת בין עובדים ומנהיגות, להקל על הבעיה.

6. קידום בריאות נפשית: לקדם תחושת סופ"ש ורווחה בעבודה.

7. ניהול רגשות: להבין את הרגשות השונים המובילים לשחיקה ולנהל אותם.

8. התמודדות עם עצבנות ולחץ: לפתור תסכולים ולהתמודד עם לחץ ועצבנות.

9. תכנון חיים מאוזנים: לשפר את האיזון בין עבודה וחיים האישיים.

10. תומכים ותמיכה: לקבל תמיכה מהעובדים והמנהיגות.

11. פיתוח מיומנויות ניהול: לפתח כישורי ניהול לטיפול בשחיקה ולמניעתה.

12. שימור התוצאות: לשמור על ההתקדמות ולמנוע חזרה לשחיקה בעבודה.


אם אתה חווה שחיקה בעבודה, יתכן שיהיה עדיף להתייעץ עם מומחה מקצועי כגון פסיכולוג או מומחה בניהול משאבי אנוש.

 

לגישת 12 הצעדים מערך אדיר של רעיונות ועקרונות לחיות חיים מועילים שפויים, חיים שלווים, חיים עם סיפוק, חיים על חוויית הצלחה בלי קשר לכמות הכסף ולכמות המכירות שעשיתם היום, יש לנו ארגז כלים להתמודד עם משימות היום שיש לכם.

זה אף פעם לא מספר המשימות שיש לנו, אלא איך אנו חיים, איך אנו ניגשים למשימת החיים ומשתחררים מהתחושה שזה אף פעם לא מספיק לנו.


יש לנו פתרון פיזי, פתרון נפשי ורגשי ופתרון רוחני וחיי חברה אלטרנטיביים עבורך.

 

אנו יכולים לשנות את התרבות הארגונית שלכם שתהפוך להיות יעילה יותר, לשנות את הסביבה הארגונית ואת האווירה במקום העבודה שלכם. אם זו חברת היי-טק, בית חולים, מוסד פסיכיאטרי, משרד עורכי דין, משרד ממשלתי, בתי-ספר,  משרדי ממשלה ועוד.

 


שחיקה בעבודה | שחיקה בעבודה המחלה המוכחשת | שיטת 12 הצעדים | ד"ר מזרחי אברהם מייסד מכללת טאותרפיה
Comments


bottom of page